Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2023-06-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-06-07
Robot ochroni przed drapieżnikami
fot. pixabay
fot. pixabay

Aby uchronić zwierzęta gospodarskie przed kojotami, nie szkodząc samym drapieżnikom, naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem zdalnie sterowanego pojazdu wyposażonego w światła o dużym natężeniu. Zaproponowane rozwiązanie zadziałało, sugerując że w przyszłości roboty mogłyby patrolować gospodarstwa nocą.

Chociaż drapieżnictwo powoduje każdego roku stosunkowo niewielką liczbę zgonów zwierząt gospodarskich, jego wpływ na nie jest wciąż znaczący. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych w 2022 roku było ono odpowiedzialne za śmierć ponad 9000 dorosłych krów i cieląt oraz ponad 6000 dorosłych owiec i jagniąt. Większość tych zgonów jest spowodowana przez kojoty, więc próba ich powstrzymania jest istotnym obszarem badań w USA.

W ramach opisywanego testu amerykańscy naukowcy wykorzystali trzymaną w niewoli w stacji polowej USDA National Wildlife Research Center w Utah kolonię kojotów, aby przetestować kilka różnych zautomatyzowanych rozwiązań mających na celu odstraszenie drapieżników. We wszystkich przypadkach umieszczali komercyjnie przygotowaną żywność jako przynętę na środku wybiegów dla zwierząt.

W jednym ze scenariuszy zamontowali aktywowane ruchem światła odstraszające Foxlights w stacjonarnych pozycjach wokół przynęty. W drugim natomiast umieścili je na małym zdalnie sterowanym pojeździe, który regularnie co trzy minuty objeżdżał przynętę. W końcowej próbie naukowcy zastosowali ruch adaptacyjny, aktywnie kierując zdalnie sterowany pojazd wprost na kojoty, gdy te zbliżały się do jedzenia. Jeśli drapieżniki się wycofały, pojazd wracał do bazy. Jeśli tak się nie działo, dalej nacierał na zwierzęta, dopóki nie opuściły strefy wokół przynęty. Skuteczność odstraszania we wszystkich trzech przypadkach wynosiła odpowiednio: 13%, 57% oraz 83%.

Głęboki wpływ ruchu adaptacyjnego dostrzeżony w tym eksperymencie pomaga uzasadnić dalszy rozwój tego typu pojazdu. Krytyczne znaczenie dla ulepszania idei ma stworzenie mobilnego środka odstraszającego, który może zarówno identyfikować zwierzęta, jak i reagować na nie.

Naukowcy przyznają, że skonstruowanie autonomicznych pojazdów odpornych na warunki atmosferyczne, które są zdolne do uczenia maszynowego będzie stanowić wyzwanie technologiczne i ekonomiczne. Sugerują natomiast, że prostsze konstrukcje, które mogłyby wędrować po terenach inwentarskich w sposób podobny do robotów odkurzających, mogą stanowić ich właściwą ścieżką rozwoju.

Badania zostały opisane w artykule opublikowanym w czasopiśmie PeerJ.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także