Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-05-08 | Ostatnia aktualizacja: 2007-05-08
Robot PIAP'u w Afganistanie

Robot PIAP'u w Afganistanie
‘Inspector’ jest pierwszym ‘dzieckiem’ inżynierów z PIAP. Jest dużym robotem, ważącym 550 kilogramów, a przy tym jest jednym z najsilniejszych w swojej klasie. Może przepchnąć, lub holować samochody ważące nawet 1500 kilogramów, stojące ‘na biegu’. Co więcej, swobodnie porusza się po schodach i innych nierównościach terenu. Wyposażony w unikatowy manipulator, może podnosić ładunki o masie do 60 kilogramów, a przy tym chwytak, dzięki specjalnej konstrukcji, może pozostawać nieruchomy podczas, gdy cały robot się porusza. Umiejętność ta jest szczególnie użyteczna dla pirotechników. Wyposażony jest dodatkowo w 4 kamery, z przodu, z tyłu, na manipulatorze i chwytaku. Ponadto na manipulatorze zamontowane są czujniki i mikrofon, dzięki czemu ‘Inspector’ może pośredniczyć w negocjacjach z terrorystami. Robot jest zdalnie sterowany przy wykorzystaniu komunikacji radiowej. Zasięg, w terenie otwartym, wynosi 800 metrów. Czas pracy na jednych bateriach wynosi, w zależności od zadania, od 2 do 8 godzin.
Pierwszy ‘Inspector’ pojawił się w Policji w 2000 roku. Dziś Policja dysponuje kilkoma jednostkami tego typu, które wspomagają działania pirotechników.
W dwa lata po premierze ‘Inspectora’ pojawił się jego następca, ‘Expert’. Jest lżejszy, waży 180 kilogramów, a jego konstrukcja jest unikatem na skalę światową. Być może jest jedynym robotem wykonującym dowolne zadania w środkach transportu: autobusach, pociągach, samolotach, na okrętach, a nawet w małych, ciasnych pomieszczeniach. Dysponuje małą, lekką bazą mobilną i manipulatorem o dużym zasięgu i udźwigu. Dodatkowo wyposażony jest w specjalny system stabilizacji bocznej, który umożliwia bezpieczne podnoszenie dużych ciężarów i precyzyjne operowanie manipulatorem przy pełnym wysięgu. Zasięg manipulatora wynosi 3 metry. Jego konstrukcja dopuszcza podnoszenie ładunku o masie do 15 kilogramów. Układ jezdny został zaprojektowany tak, by pokonać schody i wysokie przeszkody i móc poruszać się zarówno po podłożu twardym, jak i po piaskach, błotach i głębokich kałużach. Wyposażony jest w 6 kamer, które dają pełny przegląd sytuacji. Nowością jest system autodiagnostyczny, który wykrywa powstałe usterki i informuje o nich operatora. Może być sterowany tak drogą radiową, jak i przez kabel. Czas działania akumulatorów wynosi 4 do 8 godzin.
Pierwszy taki robot pojawił się na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w 2004 roku.
Zarówno ‘Inspector’ jak i ‘Expert’ zdobyły wiele nagród, a wzmianka o nich pojawiła się nawet na stronach NASA. Ich popularność rośnie z roku na rok, a PIAP zdążył wyrobić już sobie na świecie solidną renomę.
Sukces obu ‘starszych braci’ skłonił inżynierów z PIAP do skonstruowania kolejnego robota. I tak w 2004 roku powstał ‘Scout’, mobilny robot do inspekcji miejsc o ograniczonym dostępie. Charakteryzuje się małymi gabarytami, niewielką masą i dużą, dochodzącą do 10 kilometrów na godzinę, prędkością. Ma również możliwość dołączania zewnętrznych urządzeń, takich jak chwytak, czy kamera. ‘Scout’ jest zdalnie sterowany sygnałem radiowym, lub światłowodem.
Roboty PIAP od lat biorą udział w licznych targach i pokazach na całym świecie. ‘Expert’ jest pozytywnie oceniany przez zagraniczne jednostki specjalne, a podczas testów w Chinach, jako jedyny wykonał wszystkie zadania. Oba roboty występowały już wielokrotnie w telewizji, a ‘Inspector’ ma za sobą debiut fabularny w filmie „Vinci”.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PIAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zautomatyzować każdy proces przemysłowy?
Automatyzacja procesów jest kluczem do obniżania kosztów produkcji. Nie zawsze jest to proste, bo na proces przemysłowy składa się wiele...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-