Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-09-14 | Ostatnia aktualizacja: 2010-09-14
Robot wykonujący znieczulenie miejscowe

Robot wykonujący znieczulenie miejscowe
Chociaż wspierane przez roboty znieczulenie miejscowe jest wciąż w fazie eksperymentu, to według Patricka J. Tighe’a z University of Florida, wielozadaniowy robot chirurgiczny mógłby posłużyć do blokowania nerwów.
Naukowcy przeprowadzili serię symulacji sprawdzających możliwość wykonywania wspieranych przez robota znieczuleń miejscowych. W symulacjach tych wykorzystano istniejącego robota chirurgicznego, nazywanego da Vinci system. Wyposażony w cztery zrobotyzowane ramiona i stereoskopową kamerę HD, da Vinci system wykorzystywany jest do wykonywania różnych wspieranych przez robota zabiegów chirurgicznych.
Zabiegi jednak nie były wykonywane na żywych pacjentach, ale na ultradźwiękowych fantomach, które symulują to, co anestezjolodzy widzieliby podczas sterowanych ultradźwiękiem zabiegów. Anestezjolog był na sali operacyjnej, ale z dala od robota i ‘pacjenta’, siedząc za konsolą systemu da Vinci.
Po umieszczeniu ultradźwiękowej sondy, anestezjolog był w stanie skutecznie przeprowadzić zabieg blokowania nerwu, włącznie z identyfikacją struktury nerwu, namierzeniem właściwego nerwu i wykonaniem zastrzyku.
Zrobotyzowany system został następnie wykorzystany do wykonania bardziej skomplikowanego znieczulenia: umieszczenia cewnika do ciągłej blokady nerwu. Pomimo, iż niektóre kroki musiały być wykonane ręcznie, większość kroków tego złożonego zabiegu została z powodzeniem wykonana przez operatora da Vinci.
Trzeba pamiętać jednak o tym, że wciąż część czynności trzeba wykonać ręcznie, a system da Vinci kosztuje wiele milionów dolarów.
Tym niemniej, „symulacja dowiodła, że wspierany przez robota zabieg znieczulenia miejscowego jest wykonalny w oparciu o istniejący sprzęt kliniczny.” – stwierdził Tighe. Konieczne są jednak dalsze badania, które pozwolą udoskonalić koncepcję, w szczególności zoptymalizowanie współpracy robota z innymi instrumentami wykorzystywanymi podczas zabiegu blokowania nerwu.
W przyszłości, roboty mogą posłużyć do wykonywania zabiegów zdalnego znieczulania. „Zbyt niewielu jest wykwalifikowanych anestezjologów specjalizujących się w znieczuleniach miejscowych.” – stwierdził Steven L. Shafer z Columbia University. „Technologia ta wciąż jest w powijakach. Jeśli dalsze badania pokażą, że jest ona praktyczna, jeden wysoce wykwalifikowany anestezjolog mógłby w ciągu jednego dnia wykonywać tuziny skomplikowanych blokad nerwów na całym świecie. Oczywiście wciąż konieczny byłby anestezjolog, który dbałby o pacjenta na miejscu.” – dodał.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Science Daily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Robotyka kolejna ewolucja na sali operacyjnej
Korzyści są oczywiste: brak zmęczenia, maksymalna prędkość i precyzja, optymalna ergonomia. Specjaliści uważają, że wykorzystanie robotów...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-