Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-05-25 | Ostatnia aktualizacja: 2010-05-25
Roboty uczą się od nietoperzy

Roboty uczą się od nietoperzy
Simon Whiteley z Wydziału Elektroniki i Elektrotechniki Strathclyde, wraz z kolegami z Leeds University badają techniki jakich nietoperze używają do wykrywania ofiar i drapieżników.
Zespół naukowców wykorzystał bezprzewodowy mikrofon zainstalowany w miniaturowym plecaku zamocowanym na Nietoperzach Rudawkach Niklowych, by rejestrować dźwięki, które wydają one podczas lotu. Nietoperze ‘widzą’ dzięki szybkiemu stukaniu swoimi językami i rejestrowaniu echa, czyli dzięki echolokacji.
Nagrania pokazały złożoność dźwięków, które niekiedy nietoperze emitują, przy czym każde stuknięcie trwa zaledwie ćwierć milisekundy.
Naukowcy mają nadzieję, że badanie pozwoli im wykorzystać podobne techniki w rozmaitych aplikacjach inżynierskich.
„chcemy zrozumieć proces echolokacji, który nietoperze rozwijały przez całe millenia i wykorzystać podobne sygnały i techniki w zastosowaniach inżynierskich.” – stwierdził Whiteley. „Obecnie pracujemy nad zastosowaniem tych metod do pozycjonowania zrobotyzowanych pojazdów. Zapewni to obszerną informację dotyczącą lokalizacji robotów dzięki czemu możliwe będzie lokalizowanie wad konstrukcji, które wykryją.” – dodał.
Badania prowadzone były w ramach większego programu badawczego ‘Biologically Inspired Acoustic Systems’ (BIAS), realizowanego przez uniwersytety: Southampton i Leeds. Naukowcy wierzą, że techniki te mają wiele potencjalnych zastosowań, w tym dotyczących poprawę zdolności lokalizowania przez ludzi z wadami słuchu, czy implantami ślimakowymi.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Optymalne rozwiązania firmy SCHUNK w systemach paletyzacji i pakowania
Pakowanie i paletyzacja, jako zadania będące zakończeniem linii produkcyjnej, mają znaczący wpływ na wydajność całego procesu produkcji....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-