Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-07-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-07-10
Roboty uczą się od szczurów
Roboty uczą się od szczurów
Roboty uczą się od szczurów
Robot sterowany za pomocą zasymulowanego szczurzego mózgu dowiódł, że potrafi świetnie naśladować zachowanie gryzoni. Przeszedł on serię testów, jakim poddawane są prawdziwe szczury.

Program sterujący ruchem robota wykorzystuje, występujące w mózgu, komórki hipokampa, które będąc czułymi na zmiany położenia zwierzęcia, pomagają mu znaleźć się w środowisku. Odzywają się, gdy szczur znajdzie się w znajomym otoczeniu.

Alfredo Weitzenfeld, robotyk z instytutu ITAM w Meksyku przeprowadził eksperyment na robocie psie AIBO zbudowanym przez Sony, wzbogaconym o program sterujący oparty na szczurach.

Po umieszczeniu go w labiryncie, robot nauczył się poruszać w kierunku ‘nagrody’ w sposób zdumiewająco podobny do tego, w jaki robią to prawdziwe gryzonie.

Weitzenfeld odkrył, że robot potrafi rozpoznać miejsce, w który już wcześniej był, rozróżnić miejsca, które wyglądają podobnie i odnaleźć znane miejsce w obcym labiryncie.

„Wyjątkowość naszej pracy polega na tym, że staramy się odtworzyć przy pomocy robotów to, co udało się osiągnąć ze szczurami,” – powiedział Weitzenfeld.

Weitzenfeld współpracuje blisko z naukowcami badającymi mózg przeprowadzającymi eksperymenty na prawdziwych szczurach. „Naszym celem jest poszerzenie obecnej wiedzy poprzez testowanie hipotez na robotach,” – powiedział.

Jednym z wyzwań stojących przed robotami nawigującymi jest umożliwienie im tworzenia ‘na bieżąco’ map swojego otoczenia. Proces taki określa się mianem jednoczesnej samo-lokalizacja i budowania mapy (SLAM).

„Wierzymy, że nasza praca może w przyszłości zaowocować nowym podejściem do tematyki SLAM i uczenia się przez roboty,” – dodał Weitzenfeld.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
New Scientist Tech
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :