Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-05-21 | Ostatnia aktualizacja: 2010-05-21
Rośnie znaczenie czujników w elektronice użytkowej

Rośnie znaczenie czujników w elektronice użytkowej
Oparte na gestach interfejsy pojawiły się w ostatnim czasie w grach, oraz urządzeniach przenośnych PDA i zaczynają wyznaczać one w tej dziedzinie zupełnie nowe trendy. Dostępność czujników trójwymiarowych, żyroskopów, oraz przyspieszeniomierzy zapewnia temu sektorowi przypływ pieniędzy. Wnioski takie zaprezentowali w najnowszym raporcie ‘Opportunities for Sensors in Consumer Electronics’ analitycy z Frost & Sullivan.
„W obszarze sensoryki głębi i ruchu, kluczowym czynnikiem stymulującym rozwój jest konkurencja wśród producentów elektroniki użytkowej: telewizorów, konsol do gier, czy telefonów komórkowych.” – stwierdził Sharmishta S, analityk z Frost & Sullivan. „Producenci rywalizują o klientów oferując coraz doskonalsze interfejsy użytkownika, nowe funkcjonalności, oraz niższą cenę.” – dodał.
Dane lokalizacyjne z wszelkich dostępnych źródeł, jak: samochody, autobusy, taksówki, telefony komórkowe, kamery, czy nawigacje są połączone sieciowo z technologiami pozycjonowania, w tym GPSem, Wi-Fi, triangulacją sieci komórkowych i dostarczają ocean informacji. Dane takie są szczególnie użyteczne dla klientów wykorzystujących rozwiązania pozwalające lokalizować rodzinę i znajomych, nawigować, czy śledzić towary i zwierzęta; znajdują też ogrom zastosowań w sporcie, czy rozrywce.
Choć perspektywy ujęte w raporcie są wielce obiecujące, wciąż pozostają zagadnienia, które hamują rozwój rynku. Takim zasadniczym wyzwaniem, szczególnie w kontekście lokalizowania, są kwestie związane z prywatnością. Biorąc pod uwagę ogrom informacji o jednostce dostępnych w sieci, pojawiają się wątpliwości co do ich bezpieczeństwa.
„Umieszczenie w Internecie danych całkowicie anonimowo jest niezwykle trudnym zadaniem; zatem aplikacje związane z lokalizowaniem będą musiały poradzić sobie z zagadnieniem dostępności prywatnych danych.” – stwierdził Sharmishta. „Uświadamiając i edukując konsumentów w kontekście informacji udostępnianych w sieci mamy jednak szansę ograniczyć to zjawisko.” – dodał.
Proces standaryzacji czujników zajmie jeszcze wiele czasu, gdyż ich zastosowania są bardzo zróżnicowane, a ciężarem tego procesu obarczony jest przede wszystkim użytkownik końcowy. Dalsze udoskonalenia nanoczujników, oraz technik drukowania mogą prowadzić do stworzenia przenośnych ‘laboratoriów na folii’ (lab-on-foil), oraz ‘laboratoriów na chipie’ (lab-on-chip). Te niedrogie miniaturowe czujniki mogą być wykorzystywane na przykład do szybkiego wykrywania niebezpiecznych chemikaliów za pomocą telefonów komórkowych.
Warto wspomnieć o kilku technologiach, które w niedalekiej przyszłości będą wyznaczać kierunek rozwoju elektroniki użytkowej. Przyspieszeniomierze i żyroskopy były do niedawna domeną sektorów: motoryzacji i lotnictwa. Jednakże, czujniki te coraz śmielej wkraczają w obszar elektroniki użytkowej. Producenci żyroskopów łakomie patrzą na ogromny rynek telefonów komórkowych, gdyż żyroskopy mogą otworzyć telefonom komórkowym zupełnie nowe zastosowania. w konsekwencji doprowadziłoby to również do spadku cen czujników.
W dłuższej perspektywie, współdziałanie różnych rodzajów technologii sensorycznych pozwoli stworzyć rozwiązania bardziej kompleksowe i przyjazne dla użytkownika.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Sensors

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym jest Internet Rzeczy?
Zobacz pełną wersję artykułu na Poradniku Automatyka >> Początki IoT Większość z nas posiada podstawową wiedzę, czym jest Internet ....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-