
Japan Advanced Institute of Technology opracował eksperymentyalny chwytak zainspirowany kwitnącą różą o nazwie ROSE (ROtation-based-Squeezing grippEr).
Składa się on z miękkiej, elastomerowej tulei w kształcie lejka zamontowanej na sztywnej okrągłej podstawie. Jest ona z kolei połączona z siłownikiem elektrycznym, który może obracać ją i połączoną z nią tuleję.
Podczas podnoszenia delikatnego przedmiotu robot opuszcza na niego otwarty rękaw i okala nim obiekt, dzięki czemu duża powierzchnia elastomeru styka się z jego bokami. Siłownik następnie obraca podstawę, powodując, że tuleja delikatnie marszczy się, owijając wokół przedmiotu. Manipulowany przedmiot można następnie podnieść, przesunąć, a następnie zwolnić, po prostu obracając tuleję w przeciwnym kierunku.
Zdaniem wynalazców ROSE jest tańszy w produkcji niż tradycyjne miękkie chwytaki, jest w stanie chwytać większą gamę obiektów, ponieważ wywiera relatywnie delikatniejszy i równomierny nacisk, a ponadto jest bardzo trwały - zachował funkcjonalność po wykonaniu 400 000 prób i może nadal podnosić przedmioty, nawet jeśli rękaw zostanie rozdarty.
- ROSE ma ogromny potencjał, aby zrewolucjonizować zastosowania chwytania i zyskać powszechną akceptację w różnych dziedzinach - powiedział główny naukowiec pracujący nad konstrukcją, profesor Van Anh Ho - Jego prosta, ale solidna i niezawodna konstrukcja może zainspirować badaczy i producentów do wykorzystania go w najbliższej przyszłości do różnorodnych zadań związanych z manipulacją.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- newatlas

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Modułowe systemy Plug & Work firmy SCHUNK
Po udanym wprowadzeniu oferty Plug & Work dla robotów Universal Robots, firma SCHUNK rozszerza ideę prostego wyposażenia kobotów dla lekkich...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-