Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-02-13 | Ostatnia aktualizacja: 2007-02-13
RuBee jako alternatywa dla RFID

RuBee jako alternatywa dla RFID
Wnioskodawcy mówią, iż sieci RuBee będą pracować na falach o dużej długości przy wykorzystaniu tanich etykiet radiowych o zasięgu 3 do 15 metrów. Standard umożliwi sieciom objęcie tysięcy etykiet radiowych pracujących poniżej 450kHz i prowadzenie zaopatrzenia w czasie rzeczywistym. Co ważne, system jest odporny na zakłócenia wynikające z bliskości metalu, wody i szumów elektromagnetycznych.
Właśnie praca w „trudnych warunkach” będzie kluczem do sukcesu RuBee, ponieważ RFID wciąż zmaga się z trudnościami wynikłymi z obecności w sąsiedztwie metalu, czy wody.
I o ile stały, odporny na zakłócenia, zasięg i niskie koszty będą świadczyć na korzyść RuBee, o tyle jej relatywnie niska prędkość uczyni ją niezdatną do użycia przy większej liczbie ruchomych produktów, jak w klasycznej hurtowni. Ogromną zaletą RuBee jest również możliwość transmitowania danych wprost do Internetu.
Dlatego właśnie RuBee jest postrzegana jako alternatywa, a nie następca technologii RFID.
Etykiety radiowe RuBee mogą być zarówno aktywne, jak i pasywne. Będą wyposażone w niedrogie, litowe baterie o żywotności przekraczającej 10 lat. Kolejnymi zaletami RuBee jest to, iż mogą one być cienkie jak karta kredytowa (1,5mm) oraz to, że są one w pełni programowalne (4 bitowy procesor).
Przewiduje się, iż głównymi obszarami zastosowania tej technologii będą: medycyna, rolnictwo i handel detaliczny.
Oficjele przyznają, iż spodziewają się produktów opartych na etykietach czasu rzeczywistego w przeciągu 18 miesięcy.
Z projektem RuBee związani są tacy potentaci jak: brytyjskie Tesco, niemieckie Metro, francuski Carrefour, czy amerykański BestBuy. Z drugiej strony zaangażowani w proces tworzenia etykiet RuBee są: Hewlett-Packard, IBM, Sony, Panasonic, Motorola i NCR.
IEEE apeluje, by „każdy, kto jest zainteresowany rozwojem tego standardu” pojawił się na lutowym spotkaniu.
Sieci RuBee działają już obecnie w takich zastosowania komercyjnych jak: „sprytne półki” dla drogich urządzeń medycznych w szpitalach; „sprytne półki” w zaopatrzeniu sklepów i hurtowni; oraz w sieciach monitorujących hodowle.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- EETimes

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Balluff Tool-ID - system identyfikacji narzędzi
W ramach pilotażowego projektu w fabryce silników firmy Volkswagen w Salzgitter, jedną z elastycznych linii produkcyjnych wyposażono w system...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-