Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-09-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-09-25
Samodzielny w pełni zautomatyzowany traktor
Samodzielny w pełni zautomatyzowany traktor
Samodzielny w pełni zautomatyzowany traktor
Inżynierowie z Flanders' Mechatronics Technology Centre (FMTC) oraz Katholieke Universiteit Leuven (KUL) skonstruowali w pełni automatyczny, samodzielny zrobotyzowany traktor, który poradzi sobie w polu bez kierowcy.

Traktor samodzielnie dostosowuje się do ukształtowania terenu i automatycznie dostosowuje swoją prędkość i promień skrętu do konkretnej sytuacji. Jest on w stanie poruszać się po zaprogramowanej wcześniej trasie z dużą precyzją bez interwencji kierowcy.

Erik Hostens, inżynier projektu z FMTC tak opisał system nawigacji traktora: „Zaczęliśmy od zainstalowania linowego systemu napędu, który przyciska pedał gazu i porusza kierownicą. Następnie wyposażyliśmy traktor w komputer oraz zestaw czujników położenia i system GPS.” – stwierdził Hostens.

Najistotniejszym po tych modyfikacjach okazało się efektywne przejęcie przez system roli kierowcy. „Tylko doświadczeni kierowcy traktora mają wystarczające umiejętności do wykonywania w polu prac wymagających precyzji. Praca takiego kierowcy jest dość skomplikowana: obserwuje położenie traktora, ocenia panujące wokół warunki i wybiera optymalną trasę, dobierając prędkość oraz kierunek. Wszystkie te działania muszą zostać zintegrowane z automatycznym system kierującym. System ten rejestruje w czasie rzeczywistym zmiany pozycji w oparciu o GPS.” – stwierdził Hostens.

Stale zmieniające się ukształtowanie terenu jest dla zautomatyzowanego traktora prawdziwym wyzwaniem. „Traktor musi być w stanie poruszać się zarówno na twardym jak i rozmokłym gruncie. Tradycyjne systemy nawigacji nie są w stanie poradzić sobie w tak różnorodnym terenie. Dlatego opracowaliśmy system kierujący, który wyczuwa panujące warunki i przewiduje poślizg kół.” – stwierdził Gregory Pinte z FMTC. „W oparciu o model traktora, w czasie rzeczywistym obliczana jest optymalna prędkość i promień skrętu. Takie ‘inteligentne kierowanie’ zapewnia precyzję rzędu centymetrów.” – dodał.

„Waga precyzji sterowania maszynami rolniczymi znacząco wzrosła, szczególnie z chwilą pojawienia się rolnictwa organicznego.” – stwierdził Wouter Saeys z KUL. „Precyzyjne pozycjonowanie maszyny jest kluczowe.” – dodał.

„Dzięki wykorzystaniu w polu zautomatyzowanych maszyn rolniczych, stale rosnące koszty zatrudnienia kierowcy mogą zostać znacząco obniżone.” – stwierdził Vincent Theunynck z New Holland.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także