Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-02-26 | Ostatnia aktualizacja: 2011-02-26
Satelitarny system ostrzegania przed trzęsieniem ziemi

Satelitarny system ostrzegania przed trzęsieniem ziemi
Projekt TwinSat przewiduje umieszczenie na orbicie Ziemi jednego mikro i jednego nanosatelity, które wspólnie będą rejestrować oraz interpretować elektromagnetyczne sygnały z Ziemi.
Geologowie już od jakiegoś czasu wiedzą, że trzęsienie ziemi poprzedzone jest delikatnymi sygnałami elektromagnetycznymi. Przed zeszłorocznym trzęsieniem na Haiti czujniki zarejestrowały w tym rejonie takie sygnały elektromagnetyczne.
Jednakże według Dhirena Kataria z University College London (UCL), obecne metody rejestrowania i analizowania sejsmicznego promieniowania elektromagnetycznego są niedostatecznie czułe, by mieć jakąś realną wartość.
„Sygnały te są o wiele za słabe, szczególnie na tle szumu. Aby móc je obserwować, potrzebujesz czujników, które będą bardzo blisko trzęsienia ziemi, a to nie zawsze jest możliwe.” – stwierdził Kataria. „Z drugiej strony, gdy jesteś w kosmosie, szum jest mniejszy, a sygnał rozprzestrzeniony jest na większym obszarze dzięki czemu łatwiej go przechwycić.” – dodał.
Zespół, który składa się z naukowców z Laboratorium UCL Mullard Space Science oraz rosyjskiego Institute of Physics of the Earth and International Science and Technology Centre, planuje wystrzelić TwinSat na orbitę w 2015 roku.
Dwa połączone satelity monitorować będą obszary o dużej aktywności sejsmicznej oraz wulkanicznej, w szczególności Islandię, Kamczatkę oraz dalekowschodnią Rosję.
„Kluczową rzeczą, którą może dać ten projekt jest poczucie czasu.” – stwierdził Peter Sammonds z UCL. „Łatwo powiedzieć, że w obszarze aktywnym sejsmicznie rośnie napięcie, ale brak jest faktycznych wskazówek, kiedy trzęsienie może nastąpić.” – dodał.
Obecnie, najlepsze systemy ostrzegania przed trzęsieniami ziemi, funkcjonujące głównie w Japonii, oparte są na pomiarze napięcia kryształu w skałach i dają około trzech minut wyprzedzenia. W teorii, satelitarny system wykrywania mógłby dać o wiele wcześniejsze ostrzeżenie i funkcjonować w słabiej rozwiniętych rejonach, jak Haiti.
„To, co jest w nanosatelitarnej technologii ekscytującego, to to, że jest ona niewiarygodnie tania. Jednakże, by system naprawdę działał, konieczna jest większa liczba satelitów, które pokryja wiekszy obszar.” – stwierdził Sammonds.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak w 3 krokach wdrożyć prosty system sterowania ogrzewaniem i oświetleniem...
Tak, można w prosty sposób zarządzać ogrzewaniem lub oświetleniem hali produkcyjnej. Planujesz wdrożyć taki system i szukasz rozwiązania, które...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-