Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-01-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-01-30
SENSOR. Szansa dla niepełnosprawnych [video]
SENSOR. Szansa dla niepełnosprawnych [video]

Do pięćdziesięciu wzrosła liczba niepełnosprawnych, którzy w kraju i za granicą korzystają z systemu wspierania niepełnosprawnych SENSOR. System, którego twórcami są: Roman Biadała i Edward Tyburcy z Ostrowa, umożliwia osobom niepełnosprawnym ruchowo kontakt z otaczającym ich światem, czytamy w komunikacie PAP.

Sterowany komputerem system może być wykorzystywany przez osoby dotknięte całkowitym paraliżem kończyn dolnych i górnych.

Jedynym warunkiem koniecznym jest to, by użytkownik był w stanie świadomie i intencjonalnie wykonywać jakiś ruch; i nie ma znaczenia czy będzie to ruch powiekami, czy opuszkami palców. Aby system zadziałał, wystarczy ruch w zakresie jednego do dwóch milimetrów. SENOR daje możliwość sterowania urządzeniami domowymi, sprzętem RTV, biurowym, a także komputerem.

„Urządzenie umożliwia niepełnosprawnym powrót do codziennego życia. Mogą wyrazić swoją myśl, to co czują, nie tylko przez mruganie, czy poruszanie ustami, brodą (...), ale przez samodzielne napisanie tekstu.” - stwierdził Biadała.

Jednym z pierwszych użytkowników systemu jest chory na stwardnienie rozsiane muzyk Zygmunt Garlik. SENSOR umożliwił mu nawet przygotowanie płyty. „Dzięki pomocy przyjaciół, krążek ma się ukazać w tym roku.” – stwierdziła Hanna Garlik, żona Zygmunta.

SESNOR został z powodzeniem zademonstrowany w 2011 roku na Florydzie, w Nowym Jorku i w Niemczech. Podczas tej ostatniej prezentacji, naukowcy nawiązali współpracę z kliniką dla osób niepełnosprawnych. „Poproszono nas tam o dodatkowe wyposażenie systemu o tryb natychmiastowego wywoływania alarmu. Wystarczy, że osoba troszeczkę się poruszy, zostaje on uruchamiany.” – stwierdził Biadała.

Ogromna zaletą polskiego rozwiązania i jego przewaga nad konkurencją jest to, że do jego pracy wystarczy dowolny sprawny ludzki mięsień. Koszt samego systemu, to od 1150 do 1500 złotych, ale wymaga on dodatkowo komputera.

 

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także