Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-11-13 | Ostatnia aktualizacja: 2007-11-13
Sieć czujników radarowych ochroni lotniska i galerie sztuki

Sieć czujników radarowych ochroni lotniska i galerie sztuki
Robert Watson i Peter Shepherd z wydziału inżynierii elektrycznej i elektronicznej pracują nad tą technologią w ramach projektu Real-value Automated landscape Scanner (ReVeALS). Zespół zamierza wykorzystać sieć czujników połączonych z komputerem do stworzenia systemu bezpieczeństwa, który będzie skuteczniejszy od tradycyjnego monitoringu CCTV.
„To jest bezprzewodowa sieć czujników,” – powiedział Watson. „Wykorzystuje ona technologię opracowaną na potrzeby radarów samochodowych wykorzystywanych do adaptacyjnej nawigacji. Navtech, jeden z partnerów uczestniczących w projekcie, jest producentem systemów radarowych wykorzystywanych choćby do śledzenia naziemnego ruchu samolotów na lotnisku. Możemy wykorzystać te czujniki do sterowania kamerami CCTV tak, by mogły one skupić swoją uwagę na miejscach charakteryzujących się podejrzaną aktywnością.
„Pojedynczy radar nie gwarantuje pełnego pokrycia badanego terenu, pozostawia miejsca, w których jest ślepy. Natomiast dzięki wykorzystaniu wielu czujników połączonych we współpracującą sieć, słabości te można wyeliminować. System wykorzysta również sztuczną inteligencję, by uczyć się, które sygnały są normalne, a które rzeczywiście oznaczają zagrożenie.” – powiedział Watson.
„Jesteśmy jeszcze we wczesnej fazie projektu, ale moduł sztucznej inteligencji mógłby być oparty na sieci neuronowej. Dzięki temu system raz rozpoznawszy zagrożenie, mógłby je w przyszłości bezbłędnie identyfikować. Gdyby ktoś się czołgał w trawie, system mógłby zmierzyć prędkość z jaką się porusza oraz wielkość osoby i zdecydować, czy stanowi ona zagrożenie, a jeśli tak, skierować tam kamery.” – powiedział Watson.
Wykorzystanie sieci neuronowych, które odzwierciedlają biologiczny system przetwarzania informacji z wielu źródeł sprawia, że konieczna będzie faza uczenia. Będzie to wymagało stworzenia mapy radarowej otoczenia tak, by w przyszłości wszelki odstępstwa od niej mogły bez trudu być identyfikowane i poddawane analizie.
I choć ostateczna decyzja o stopniu zagrożenia będzie należała do osoby obserwującej obraz z kamer, twórcy systemu wierzą, że praca ochrony będzie dzięki niemu znacznie łatwiejsza. Poza tym do zabezpieczenia obiektu potrzebna będzie mniejsza liczba kamer i personelu, co z kolei umożliwia obniżenie kosztów ochrony.
„Radar nie wyręczy całkowicie ochrony, ale sprawi, że nie będzie już potrzebna cała armia ludzi patrzących w monitory,” – powiedział Watson. „Może i jest to wiek terroryzmu, musimy jednak uważać, by nie uderzać w niewinnych ludzi. System ten zapewnia społeczeństwu ochronę bez konieczności gromadzenia nadmiernej wiedzy na jego temat.”
Kluczowym zastosowaniem tego systemu jest ochrona miejsc takich jak lotniska czy galerie sztuki, jednakże technologia ta może okazać się również użyteczna w środowisku domowym.
„Wiele małych, połączonych w sieć systemów radarowych zapewni ochronę na najwyższym poziomie za rozsądną cenę,” – powiedział Philip Avery, dyrektor techniczny Navtech.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Integracje systemu P2000 z platformami VMS
System P2000 firmy Johnson Controls staje się coraz bardziej otwarty na nowe integracje. Po dopracowaniu do perfekcji jego podstawowej...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-