Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2002-09-11 | Ostatnia aktualizacja: 2002-09-11
Siemens modernizuje PSE

Siemens modernizuje PSE
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE), jako operator krajowego systemu przesyłowego, zajmują się także rozliczeniami należności za energię elektryczną. Rozliczenia te są dokonywane na podstawie wskazań liczników i układów pomiarowo-rozliczeniowych dostarczonych przez firmę Siemens.
Systemy informatyczne służące do rozliczeń muszą być dostosowane do cyklu dobowego, działającego przez siedem dni w tygodniu. Dodatkowo, wymagana jest niezawodność pozyskiwania danych oraz szybkość gromadzenia danych pomiarowych, określona na maksymalnie 6 godzin w dniu następnym po dobie operacyjnej.
W 1999 roku PSE zdecydowało się wdrożyć nowy system akwizycji danych. Odpowiedzią na wymagania postawione przez PSE okazał się system DG C2000 firmy Siemens, charakteryzujący się automatyzacją procesów akwizycji danych oraz możliwością przetwarzania danych pomiarowych na rozliczeniowe. Dobudowane konwertery umożliwiają przekazywanie danych pomiarowo-rozliczeniowych dla potrzeb usług sieciowych oraz dyspozycji mocy.
W pierwotnej wersji system DG C2000 pracował na jednym serwerze uniksowym. W 2001 roku Siemens zaproponował rozwiązanie spełniające najwyższe wymagania bezpieczeństwa systemu akwizycji danych pomiarowych dla powstającego Rynku Energii. Realizacja zadania związanego z wdrożeniem systemu obejmowała przygotowanie projektu konfiguracji systemu, dostawę i instalację sprzętu komputerowego wraz z infrastrukturą telekomunikacyjną, uruchomienie sprzętu i oprogramowania. Najważniejszym elementem projektu było uruchomienie klastrowego systemu DG C2000 (dwa wzajemnie rezerwujące się systemy) z zewnętrzną macierzą dyskową i rozbudowaną biblioteką do archiwizacji danych.
System służy do akwizycji danych pomiarowych z ponad 8000 punktów i jest przystosowany do współpracy z innymi systemami rynkowymi. Rozwiązanie takie jest jednym z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych w Europie.
Proces przygotowania projektu, uzgodnienia warunków technicznych i negocjacje umowy trwały prawie rok. Wdrożenie systemu zakończono w ciągu ośmiu miesięcy. Ostatnim elementem projektu były bardzo surowe testy wydajnościowe i testy bezpieczeństwa. Wraz z umową wdrożeniową Siemens podpisał wieloletnią umowę serwisową.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Siemens Sp. z o. o.

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Automatyzacja na dnie morza
Firma Bauer zautomatyzowała unikalną wiertnicę badawczą do eksploracji dna morskiego. Stało się to możliwe dzięki komponentom automatyki B&R,...
-
-
-
-
-