Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-08-20 | Ostatnia aktualizacja: 2008-08-20
Skóra robota zrobiona z elastycznego przewodnika

Skóra robota zrobiona z elastycznego przewodnika
„Bez ‘ludzkiej’ wrażliwości skóry, roboty nie mogą być wykorzystywane w życiu codziennym.” – powiedział Someya. „Wyobraźcie sobie niebezpieczeństwo, gdy robot nie zorientuje się, że wpadł przypadkowo na małe dziecko.”
Zespół już od kilku lat pracuje nad tą technologią, czego efektem było skonstruowanie w 2005 roku powłoki czujników, która mogła się rozciągać o 25 procent. Jednakże powłoka ta nie była dość elastyczna, by móc pokryć nią całego robota.
Najnowsze osiągnięcie, to materiał, który rozciąga się o 38 procent bez osłabienia właściwości przewodzących, a jest w stanie rozciągnąć się nawet o 134 procent, choć w takiej sytuacji pojawia się już pogorszenie przewodzenia.
Zintegrowane obwody wykorzystywane do budowy czujników ciśnienia wciąż działają po rozciągnięciu nawet o 70 procent. Dla porównania, klasyczne przewody ulegają uszkodzeniu po rozciągnięciu o dodatkowe 2 procent.
Nowy materiał powstał na skutek zmieszania przewodzących nanorurek węglowych z gumą. Powstaje on przy użyciu nowatorskiej techniki wykorzystującej ciecz jonową, substancję składającą się wyłącznie z jonów, co zapobiega zlepianiu się nanorurek. Stanowią one około 20 procent wagi całego materiału. Prąd płynie przez materiał przeskakując z nanorurki na nanorurkę.
„Technologia ta oznacza przełom w każdej dziedzinie, która wymaga elektroniki, którą można wyginać i naciągać. Przykładem mogą być urządzenia do monitorowania ruchu.” – powiedział Gordon Wallach z University of Wollongong.
Wcześniej udało się już zbudować rozciągalne przewodniki ze złota. Jednakże te z węglowych nanorurek charakteryzują się dużo większą odpornością na fizyczne uszkodzenia i są zdecydowanie tańsze.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- NewScientistTech

Komentarze (0)
Czytaj także
-
O robotyce przemysłowej
Wprowadzenie Terminu „robot" użył po raz pierwszy czeski pisarz Karel Čapek w 1920 roku, w swojej sztuce „R.U.R." (Roboty uniwersalne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-