Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-10-22 | Ostatnia aktualizacja: 2009-10-22
Standard dla inteligentnych liczników

Standard dla inteligentnych liczników
UMI jest oferowane przez Cambridge Consultants jako otwarty standard dla sektora pomiarowego, który pomoże szybko rozwiązać zagadnienia związane z komunikacją, będące przyczyna opóźnienia wypuszczenia inteligentnych mierników. Nowy standard został już wdrożony przez Elster, jednego z największych dostawców mierników w Europie.
Inteligentne liczniki są kluczowe w kontekście oszczędzania energii i walki ze zmianami klimatycznymi. Według Energy Saving Trust, inteligentne liczniki mogą pomóc odbiorcom zredukować emisję dwutlenku węgla nawet o 10 procent. Gdyby tylko Wielka Brytania wdrożyła inteligentne czujniki i zmniejszyła zużycie energii o pięć procent, pozwoliłoby to zaoszczędzić na rachunkach 1,2 miliarda funtów rocznie, oraz zmniejszyć emisję CO2 o 7,4 miliona ton.
Jednakże pomimo tego, że Komisja Europejska chce do 2020 roku wdrożyć technologię inteligentnych liczników, proces ten jest stale opóźniany przez debatę nad standardami komunikacji, które mają znaleźć w nich zastosowanie. „Standardy komunikacji są konieczne, by umożliwić inteligentnym urządzeniom porozumiewanie się z licznikiem i siecią, jednakże wciąż nie dokonano wyboru interfejsów radiowych wykorzystywanych w sieciach HAN (Home Area Network ) i WAN (Wide Area Network).” – stwierdził Alistair Morfey, dyrektor technologiczny Cambridge Consultants.
„Rząd brytyjski zobowiązał się w maju 2009 roku zainstalować inteligentne mierniki we wszystkich 26 milionach domów do roku 2020, jednakże nawet jeśli wdrażanie rozpocznie się w roku 2013, co i tak jest najwcześniejszą realną datą, konieczne będzie instalowanie przynajmniej 70 tysięcy liczników tygodniowo. Rozważając ten problem w skali całej Europy, staje się jasne, że debata nad komunikacją najprawdopodobniej nie zakończy się na czas, i że konieczne jest rozwiązanie, które pchnie sprawy do przodu. Dokładnie tym jest UMI.” – dodał Morfey.
UMI sam w sobie jest przewodowym interfejsem ‘board-to-board’, który umożliwi dodawanie standardowych modułów komunikacyjnych HAN (ZigBee, czy Wireless M-Bus), oraz WAN (GPRS) do dowolnych liczników, zarówno w procesie produkcji, jak i później w toku eksploatacji, gdy zostana wreszcie zaakceptowane standardy komunikacji.
Jako, że moduł komunikacyjny UMI jest całkowicie niezależny od elementów liczników zgodnych z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego w sprawie przyrządów pomiarowych (MID), nie będzie konieczności ponownego ich zatwierdzania po zmianie interfejsów komunikacyjnych. Dzięki temu będą one odporne na postępujące w przyszłości zmiany standardów.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Metrologia w służbie logistyki
Dr inż. Bogusław Herod W wielu działaniach logistycznych istnieje konieczność transportu, magazynowania, a następnie dystrybucji towarów...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-