Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-10-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-10-22
Standard dla inteligentnych liczników
Standard dla inteligentnych liczników
Standard dla inteligentnych liczników
Cambridge Consultants zaprezentowało Uniwersalny Interfejs Pomiarowy (Universal Metering Interface UMI), czyli nowy standard dla systemów pomiarowych. UMI umożliwia producentom wypuszczenie i instalowanie inteligentnych mierników ‘smart-meter’ bez konieczności przesądzania sposobu w jaki będą się one komunikować z siecią, oraz innymi urządzeniami.

UMI jest oferowane przez Cambridge Consultants jako otwarty standard dla sektora pomiarowego, który pomoże szybko rozwiązać zagadnienia związane z komunikacją, będące przyczyna opóźnienia wypuszczenia inteligentnych mierników. Nowy standard został już wdrożony przez Elster, jednego z największych dostawców mierników w Europie.

Inteligentne liczniki są kluczowe w kontekście oszczędzania energii i walki ze zmianami klimatycznymi. Według Energy Saving Trust, inteligentne liczniki mogą pomóc odbiorcom zredukować emisję dwutlenku węgla nawet o 10 procent. Gdyby tylko Wielka Brytania wdrożyła inteligentne czujniki i zmniejszyła zużycie energii o pięć procent, pozwoliłoby to zaoszczędzić na rachunkach 1,2 miliarda funtów rocznie, oraz zmniejszyć emisję CO2 o 7,4 miliona ton.

Jednakże pomimo tego, że Komisja Europejska chce do 2020 roku wdrożyć technologię inteligentnych liczników, proces ten jest stale opóźniany przez debatę nad standardami komunikacji, które mają znaleźć w nich zastosowanie. „Standardy komunikacji są konieczne, by umożliwić inteligentnym urządzeniom porozumiewanie się z licznikiem i siecią, jednakże wciąż nie dokonano wyboru interfejsów radiowych wykorzystywanych w sieciach HAN (Home Area Network ) i WAN (Wide Area Network).” – stwierdził Alistair Morfey, dyrektor technologiczny Cambridge Consultants.

„Rząd brytyjski zobowiązał się w maju 2009 roku zainstalować inteligentne mierniki we wszystkich 26 milionach domów do roku 2020, jednakże nawet jeśli wdrażanie rozpocznie się w roku 2013, co i tak jest najwcześniejszą realną datą, konieczne będzie instalowanie przynajmniej 70 tysięcy liczników tygodniowo. Rozważając ten problem w skali całej Europy, staje się jasne, że debata nad komunikacją najprawdopodobniej nie zakończy się na czas, i że konieczne jest rozwiązanie, które pchnie sprawy do przodu. Dokładnie tym jest UMI.” – dodał Morfey.

UMI sam w sobie jest przewodowym interfejsem ‘board-to-board’, który umożliwi dodawanie standardowych modułów komunikacyjnych HAN (ZigBee, czy Wireless M-Bus), oraz WAN (GPRS) do dowolnych liczników, zarówno w procesie produkcji, jak i później w toku eksploatacji, gdy zostana wreszcie zaakceptowane standardy komunikacji.

Jako, że moduł komunikacyjny UMI jest całkowicie niezależny od elementów liczników zgodnych z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego w sprawie przyrządów pomiarowych (MID), nie będzie konieczności ponownego ich zatwierdzania po zmianie interfejsów komunikacyjnych. Dzięki temu będą one odporne na postępujące w przyszłości zmiany standardów.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :