Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-07-27 | Ostatnia aktualizacja: 2009-07-27
Sukces polskich inteligentnych kamer

Sukces polskich inteligentnych kamer
„Kamera K20 od obiektywu i sensora CD, w całości została stworzona - zaprojektowana i wyprodukowana - w Polsce i okazuje się, że jest najczulszą tego typu kamera dostępną na rynku światowym.” – powiedział Lech Piotrowski, doktorant Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. „To umożliwia bardzo dokładne analizy astronomiczne, bowiem widzimy nawet ciemne gwiazdy.” – dodał.
W zeszłym roku, polski teleskop ‘Pi of the Sky’, wykorzystujący właśnie kamery K20, zarejestrował najsilniejszy, jak dotąd widziany przez człowieka, błysk optyczny w kosmosie. W skład zespołu ‘Pi of the Sky’ wchodzą studenci, doktoranci i pracownicy warszawskich instytutów naukowych: Opracowana na UW technologia jest obecnie wykorzystywana w kamerach przemysłowych produkowanych przez firmę Creotech, związaną z UW. Zmianą dokonaną pod kątem zastosowań przemysłowych było uproszczenie konstrukcji, gdyż nie są w tym przypadku konieczne aż tak wyśrubowane parametry.
„System kamer K30 przeznaczony jest przede wszystkim do monitoringu.” – stwierdził Grzegorz Brona, założyciel Creotech. „Kamera ma wbudowany jeden z niewielu mikrokomputerów, które zostały zaprojektowane i wytworzone w Polsce. Taki mikrokomputer pozwala na uruchomienie systemu operacyjnego typu Linuks. Dzięki temu oprogramowanie może być pisane bez trudu i w sposób prosty wymieniane. Kamera może zliczać osoby poruszające się w polu widzenia, rozpoznawać twarze lub tablice rejestracyjne samochodów. Kamery mogą też ze sobą współpracować.” – dodał.
Przykładem zastosowania kamer jest system monitorowania banku. Nawet jeśli podczas napadu, kamery zostaną zniszczone, wcześniej i tak przekażą to, co zostało zarejestrowane.
„Następnym krokiem było wyjęcie z kamer mikrokomputerów i próba komercjalizacji wolnostojących mikrokomputerów przemysłowych.” – powiedział Brona. „Są one obecnie wprowadzane na rynek wspólnie z dużym holdingiem holenderskim. Komputer tego rodzaju może być przetworzony na serwer czasu, może więc być używany na lotniskach w celach kontrolnych.” – dodał.
Mikrokomputery te mogą być wykorzystywane do sterowania procesami przemysłowymi. Przykładem ich wykorzystania jest właśnie wspomniany układ basenowy. Zostały one zastosowane jako element sterownika basenów wyposażonych w czujniki temperatury, pH, czy tlenu. Dane te są przetwarzane przez mikrokomputer, który steruje regulacją.
„Nasz mikrokomputer jest znacznie tańszy niż odpowiedniki zachodnie, przy czym tamte nie są wcale tak zaawansowane.” – stwierdził Brona.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
ABC systemów wizyjnych – część 2 - Komponenty przemysłowych systemów wizyjnych
Oświetlenie : jeżeli obiekt świeci samoistnie lub jest oświetlony przez niezależne, stabilne źródło światła – dodatkowy oświetlacz może być...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-