Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-08-07 | Ostatnia aktualizacja: 2007-08-07
Supramolekularny sensor zanieczyszczeń w spalinach samochodowych

Supramolekularny sensor zanieczyszczeń w spalinach samochodowych
Enrico Dalcanale i Stefano Zampolli wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu w Parmie i National Research Council w Bolonii stworzyli sensor, który wychwytuje zw. aromatyczne za pomocą pustych przestrzeni w cząsteczkach supramolekularnych. Naukowcy chcieli stworzyć tani, niezależny od dodatkowych urządzeń wykrywacz, który służyłby do badań zanieczyszczenia atmosfery, przede wszystkim benzenu.
Supramolekularny sensor jest wielkości dłoni, do niego przyłączony jest zminiaturyzowany detektor składający się z kolumny GC oraz matrycy sensorów opartych na tlenku metalu. „Urządzenie jest w pełni zautomatyzowane – dotyczy to przygotowania próbek, wprowadzenia próbki do separatora, separacji i oczyszczania systemu. Faza pobierania próbki trwa 10 – 60 minut, a więc możliwe jest dokonywanie pomiarów w warunkach zbliżonych do pomiarów w czasie rzeczywistym” – mówi Dalcanale.
Cząsteczka supramolekularna, która wychwytuje związki aromatyczne składa się z połączonych ze sobą dodatkowymi mostkami molekularnymi cząsteczek chinoksyliny. Utworzona struktura ma kształt przypominający półsferę, do wnętrza której dostać się może jedynie cząsteczka z grupy związków aromatycznych, inne takie jak woda, tlenki azotu oraz węglowodory alifatyczne nie są wychwytywane. Poprzez odpowiednią modyfikację struktury cząsteczki supramolekularnej można ją uaktywnić na wychwytywanie innych poza zw. aromatycznymi cząsteczek.
Obecnie Dalcanale wraz ze współpracownikami wspólnie z różnymi agencjami ochrony środowiska uczestniczą w badaniach „polowych” opracowanego urządzenia.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rsc.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Najważniejsze techniki pomiarowe – przewodnik
Poradnik „Najważniejsze techniki pomiarowe" pomaga operatorom rozpoznać i wyeliminować potencjalne źródła błędów, a w rezultacie zwiększyć...
-
-
-
-