Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-05
Światło kompletnie zatrzymane na minutę!
Światło kompletnie zatrzymane na minutę!
Światło kompletnie zatrzymane na minutę!

Aż na minutę zatrzymano najszybszą falę na świecie. W czasie tym światło mogłoby przebyć 18 milionów kilometrów – to więcej niż 20 podróży na księżyc w obie strony.

„Zatrzymanie światła na minutę to ekstremalny wyczyn.", powiedział Thomas Krauss z Uniwersytetu St. Andrews w Wielkiej Brytanii. „To bardzo ważny krok dla nauki, który w przyszłości umożliwi bezpieczną komunikację kwantową w pracy na długich dystansach."

W 1999 roku fizykom udało się zwolnić światło, które w próżni podróżuje z prędkością 300km/s do prędkości 17m/s. Dwa lata później zatrzymali je na ułamek sekundy, by na początku tego roku, przy użyciu zimnych atomów, powstrzymać od ruchu na 16 sekund.

Aby przełamać barierę minuty, George Heinze oraz jego koledzy z Uniwersytetu w Darmstadt w Niemczech, skierowali laser pomiarowy na przezroczysty kryształ, wprowadzając jego atomy w stan superpozycji kwantowej. W ten sposób, kryształ stawał się przezroczysty w określonym widmie. Zespół Heinze'a następnie zatrzymał drugi laser w krysztale poprzez utrzymanie go w stanie nieprzezroczystym w danym zakresie długości fali.

Czas przechowywania zależy od superpozycji kryształu. Pole magnetyczne rozciąga się, ale komplikuje konfigurację kontroli laserowej. Naukowcy opracowali algorytm, który korelował magnes i laser, co pozwoliło uzyskać dany efekt.

Kilkadziesiąt sekund przetrzymywania światła jest niezbędne do stworzenia urządzenia, zwanego repeaterem kwantowym, który zatrzyma i ponownie wyemituje fotony, zachowując ich stan kwantowy na długich dystansach.

Heinze twierdzi, że możliwe jest osiągnięcie jeszcze lepszych rezultatów, gdy wykorzystane do tego celu zostaną inne kryształy.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newsciencist
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także