Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-09-17 | Ostatnia aktualizacja: 2007-09-17
System wczesnego wykrywania trzęsień ziemi

System wczesnego wykrywania trzęsień ziemi
System zdiagnozował ostatnie trzęsienie ziemi na Jawie po 4 minutach i 38 sekundach, natomiast epicentrum określił po 2 minutach i 11 sekundach. Dla porównania, Pacific Tsunami Warning Center na Hawajach potrzebowało aż 17 minut, by zdiagnozować i określić siłę i lokalizacje tego samego trzęsienia ziemi.
GITEWS zastosowało program ‘SeisComP’ opracowany przez GFZ Potsdam i zainstalowany niedawno w agencji Meteorological and Geophysical Agency of Indonesia (BMG) w Dżakarcie.
‘SeisComP’ jako część projektu GITEWS został udoskonalony tak, by przyspieszyć analizę umożliwiającą wczesne wykrycie potencjalnych trzęsień ziemi mogących wywoływać tsunami. Nowa wersja programu, ‘SeisComP3’ zastąpiła swoja poprzedniczkę, która funkcjonowała od tsunami na Sumatrze w grudniu 2004 roku, a która pracowała automatycznie i nie zapewniała dostatecznej kontroli i interakcji. Poza tym, starsza wersja była zdecydowanie wolniejsza i nie zapewniała precyzyjnych wskazań.
„Nowy system monitorowania trzęsień ziemi pracuje już w trybie czasu rzeczywistego od maja 2007 roku i skutecznie wykrył i zlokalizował już wiele trzęsień ziemi.” – powiedział profesor Reinhard Huttl z GFZ Potsdam.
BMG Jakarta będzie utrzymywało centrum Tsunami Early Warning Centre dla Indonezji, które zostało zbudowane przez rząd niemiecki kosztem 40 milionów euro. Rząd niemiecki wspiera projekt GITEWS, który ma na celu odbudowę infrastruktury wokół Oceanu Indyjskiego po katastrofie tsunami na Sumatrze. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest również 8 niemieckich instytutów badawczych.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak za pomocą dźwigni przyspieszyć regulację chwytaka?
Zastosowanie robota przemysłowego w zautomatyzowanych procesach produkcji jest zazwyczaj podyktowane wymaganiami zwiększenia wydajności, precyzji...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-