Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-09-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-09-22
Szybki i niedrogi czujnik toksycznych gazów
Szybki i niedrogi czujnik toksycznych gazów
Szybki i niedrogi czujnik toksycznych gazów
Inżynierowie z National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS) opracowują czujnik wielkości znaczka pocztowego, który jest w stanie wykrywać trujące gazy i toksyny sygnalizując je zmianą koloru.

Czujnik ten powstaje w ramach inicjatywy ‘Genes, Environment and Health Initiative’ (GEI) i ma znaleźć zastosowanie w miejscach pracy, które narażają ludzi na kontakt z niebezpiecznymi związkami.

„Projekt wpasowuje się w cele realizowanego przez NIEHS programu ‘Exposure Biology Program’, które obejmują opracowanie technologii pozwalających monitorować i lepiej zrozumieć to, jak środowisko naraża na ryzyko.” – stwierdziła Linda Birnbaum, dyrektor NIEHS.

Urządzenie będzie chemicznym odpowiednikiem wskaźników promieniowania noszonych w formie identyfikatora. Naukowcy twierdzą, że nowa technologia jest w stanie reagować na szerszą gamę chemikaliów niż metody wykorzystywane obecnie.

„Mamy jednorazowy 36 barwnikowy czujnik, który zmienia kolor poddany działaniu określonych chemikaliów. Wzór zmiany koloru jest unikalnym odciskiem cząsteczkowym każdego toksycznego gazu; pozwala również określić jego stężenie.” – stwierdził Kenneth Suslick z NIEHS. „Porównując wzór z biblioteką odcisków, możemy zidentyfikować i określić ilość toksycznych chemikaliów w kilka sekund.” – dodał.

Jak dotąd, urządzenie przeszło próby obejmujące 19 próbek toksycznych chemikaliów przemysłowych, w tym: amoniaku, chloru, kwasu azotowego, czy dwutlenku siarki, w stężeniach uznawanych za niebezpieczne dla zdrowia. Czujniki były wystawione na działanie chemikaliów na czas dwóch minut. Większość chemikaliów zostało zidentyfikowanych poprzez zmianę koloru w przeciągu kilku sekund, a blisko 90 procent w dwie minuty.

„To, co jest w tej technologii fajne, to to, że wykorzystuje ona elementy, które są dostępne i względnie niedrogie.” – stwierdził David Balshaw, administrator programu w NIEHS.

Zespół pracuje obecnie nad prototypem urządzenia i planuje wprowadzić go na rynek w przeciągu kilku najbliższych lat.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także