Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-08-02 | Ostatnia aktualizacja: 2005-08-02
Tańsza energia z koncentratorów słonecznych

Tańsza energia z koncentratorów słonecznych
„Wkrótce energia elektryczna generowana przez urządzenia zbudowane na bazie paneli słonecznych będzie miała cenę porównywalną z ceną elektryczności pochodzącej z elektrowni” – poowiedział Vahan Garboshian, prezydent firmy Amonix Inc z Kalifornii. Dodał on, iż wykorzystując możliwość łączenia ze sobą ogniw słonecznych, w ciągu kilku najbliższych lat można się spodziewać spadku ceny elektryczności pochodzącej z tych urządzeń do 3 dolarów za wat.
Herb Hayden z Arizona Public Service stwierdził podczas konferencji iż jesteśmy świadkami stałego rozwoju technologii koncentratorów fotowoltaicznych. Trwają prace nad technologią łączenia ogniw fotowoltaicznych, których wydajność dochodzi nawet do 38%, co i tak nie stanowi jeszcze granic możliwości tych ogniw.
Podczas konferencji podkreślono fakt, iż wzrost w handlu urządzeń fotowoltaicznych jest trzy razy większy w porównaniu do roku 2003. Tak gwałtowny wzrost przypisano coraz większym popytem na koncentratory słoneczne, wywołanym wzrostem wydajności ogniw dochodzącej nawet do 40%. Prognozy na przyszłość są również obiecujące.
Amerykańskie National Renewable Energy Laboratory (NREL) ogłosiło nowy rekord wydajności ogniw – 37,9%. Rekord ten został jednak pobity przez Boeing – Spectrolab, który tworzy projekt dla NREL i Amerykańskiego Departamentu Energii – firma ta stworzyła ogniwo o wydajności 39,0%, a ogłoszono to na konferencji w Barcelonie. Wydajność ogniw fotowoltaicznych jest to ilość procentowa energii promieniowania słonecznego przekonwertowanego na energię użyteczną (np. elektryczną).
Koncentratory słoneczne znacznie różnią się od płaskich paneli, które są sprzedawane na całym świecie – oblicza się, że w 2004 roku sprzedano urządzenia o łącznej wartości produkowanej elektryczności wynoszącej 1200 MW.
Koncentratory są budowane jako duże moduły o mocy zazwyczaj 20 – 35 kW każdy. Dodatkowo mają wbudowany system nadążnego śledzenia Słońca podczas jego pozornego ruchu po orbicie niebieskiej. Koncentratory przeznaczone są do zasilania dużych instalacji.
Kolejnym ważnym punktem konferencji było ogłoszenie przez Amonix Inc utworzenia spółki typu joint venture z hiszpańską firmą Guascor. Celem nowopowstałej spółki będzie budowa instalacji słonecznej produkującej 10 MW energii rocznie. Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2005 roku. Amonix dodatkowo planuje zainstalować systemy konwersji energii słonecznej o mocy 3 MW w płd. – zach. USA, podczas gdy Guascor zamierza wybudować w 2006 roku taką samą instalację w Hiszpanii, ale o mocy 10 MW.
Z kolei Solar Systems z Australii powiadomiły o zamiarze budowy systemów koncentrycznych o mocy ponad 5 MW w 2006 roku. Dave Holland, przedstawiciel Solar Systems powiedział: „10-letnie doświadczenie nabyte podczas instalacji i utrzymywania niezawodnych koncentratorów słonecznych w połączeniu ze współpracą z firmą Spectrolab Inc – czołowego producenta wielopołączeniowych ogniw fotowoltaicznych sprawi, że dokonany zostanie ważny krok ku powstaniu ważnego producenta energii”. Dodał on, iż nowoczesna technologia oferowana przez Spectrolab pozwoli na unowocześnienie istniejących systemów, co pozwoli podnieść poziom uzyskiwanej energii z 24 do 35 kW.
Technologia ultrawydajnych ogniw fotowoltaicznych, początkowo opracowana przez NREL i zaimplementowana z sukcesem w satelitach w latach dziewięćdziesiątych przez Boeing – Spectrolab Inc udowadnia, że jest możliwa budowa tanich i wydajnych instalacji koncentrycznych. Obecne prace skupiają się na redukcji kosztów półprzewodnikowych ogniw, które nadal są stosunkowo drogie. Oczekuje się, że w roku 2006 wydajność ogniw przekroczy 40%.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- NREL

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Odnawialne źródła energii w przemyśle, czyli praktyczne zastosowania „małej...
fot. materiały prasowe Odnawialne źródła energii (OZE) kojarzą się głównie z dużymi instalacjami paneli słonecznych czy wirującymi w...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-