Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-02-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-02-17
Technologia PUF pomoże wyplenić piractwo przemysłowe
Technologia PUF pomoże wyplenić piractwo przemysłowe
Technologia PUF pomoże wyplenić piractwo przemysłowe
Naukowcy z niemieckiego Fraunhofer Institute stworzyli urządzenie tworzące w oparciu o unikalną fizyczną strukturę mikrochipów ich cyfrowy odcisk. Mogłoby ono pomóc wychwytywać przypadki piractwa przemysłowego.

Technologia ta mogłaby zostać wykorzystana do ochrony elementów zakładów, a także chipów wykorzystywanych w kartach dostępu.

Mogłaby ona pomóc rozwiązać problem piractwa, który według szacunków German Engineering Federation (VDMA), kosztował niemiecki sektor inżynierii mechanicznej 6,4 miliarda euro tylko w zeszłym roku.

Naukowcy planują zaprezentować prototyp urządzenia w przyszłym miesiącu podczas targów Embedded World w Nuremberg.

„Obecnie problemem jest to, że możesz bronić się przed pojedynczymi atakami. To nie jest podejście całościowe.” – stwierdził Dominik Merli z Fraunhofer Institute for Secure Information Technology, jeden z twórców wynalazku. Inny problem polega na tym, że mając wewnątrz urządzenia klucz, istnieje ryzyko, że może on zostać odczytany albo wydobyty. Zaletą naszego systemu jest to, że klucz nie jest w urządzeniu obecny. Cały sekret ukryty jest w strukturze chipu.” – dodał.

Idea samego wynalazku bazuje na technologii PUF (physical unclonable function). Polega ona na przeskanowaniu chipu i wygenerowaniu cyfrowo zaszyfrowanego klucza opartego na miniaturowych unikalnych różnicach w grubości i gęstości materiału.

Taki klucz nie byłby elektronicznie zapisywany przez co nie mógłby zostać skopiowany ani przechwycony. Wszelkie inwazyjne ataki uszkodziłyby strukturę urządzenia zmieniając sam klucz.

Raz wygenerowany, taki klucz mógłby zostać sprawdzony pod kątem autentyczności w bazie danych producenta, albo mógłby posłużyć do wygenerowania drugiego, publicznego klucza, który również potwierdzałby autentyczność urządzenia.

Technologia PUF od chwili jej opracowania w 2002 roku, wykorzystywana była już kilkukrotnie. Zespół z Fraunhofer wykorzystał oscylator pierścieniowy, który wysyła elektroniczny sygnał wokół chipu w ruchu obrotowym.

Zakłócenia prędkości i częstotliwości sygnału wskazują zmiany grubości i gęstości struktury chipu. Kolejnym krokiem jest opracowanie metody tworzenia cyfrowego klucza.

„Pierwsze komercyjne modele są już dostępne, ale nadają się wyłącznie do specjalistycznych zastosowań w silnie strzeżonych produktach.” – stwierdził Merli. „Jednakże dzięki temu, że technologia ta nie jest ukierunkowana na określone ataki, mogłaby zastąpić inne rzeczy i stać się dostępna dla produktów użytkowych.” – dodał.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :