Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-02-12
Stopa wahliwa za 3 zł o obciążalności 400 kg już dostępna! Poznaj serię LSX.A

Firma Elesa+Ganter uzupełniła ofertę stóp wahliwych o model o dużej wytrzymałości na obciążenia dostępny w bardzo korzystnej cenie. Stopa LSX.A została stworzona z myślą o zastosowaniach przemysłowych wszędzie tam, gdzie nie mamy dużej przestrzeni montażowej. Idealnie sprawdzi się w regałach i meblach przemysłowych.


„Stopy wahliwe do przemysłowych zastosowań to domena firmy Elesa+Ganter. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować produkt, kosztujący zaledwie 3 złote, przenoszący obciążenia setek kilogramów, w pełni funkcjonalny i sprawdzony w testach wytrzymałościowych. Takie właściwości posiada stopa wahliwa serii LSX.A, którą opisujemy w tym artykule." – powiedział Filip Granowski, Dyrektor ds. Sprzedaży Elesa+Ganter Polska.


Wymiary nowej stopy są tak dobrane, że idealnie mieści się w światło profilu 30×30 i nie wystaje poza jego obrys. Pozwala to na ustawienie mebli jeden przy drugim bez pozostawienia zbędnej szczeliny. Maksymalne odchylenie szpilki od osi pionowej w dowolnym kierunku, wynosi aż 20 stopni. To pozwala stosować stopy serii LSX.Aniezależnie od nachylenia podłoża.


Poniżej wyjaśniamy, skąd biorą się tak dobre parametry techniczne tak taniej stopy regulacyjnej pod urządzenia i meble przemysłowe. Pokażemy, gdzie ukryliśmy zamysł inżynierski i jak produkcyjne know-how może stanowić o miażdżącej przewadze konkurencyjnej.

Technikalia budowy stopy wahliwej LSX.A

Stopy wahliwe serii LSX.A składają się z toczonej z pręta sześciokątnego szpilki, na której jest nacięty gwint M8 lub M10 (zależnie od wersji). Gwintowana szpilka zakończona jest z drugiej strony sferą kulistą i w całości ocynkowana. Talerzyk wykonano z tworzywa sztucznego nazywanego technopolimerem. Jest to poliamid wzmacniany włóknami szklanymi, co nadaje mu wysokie właściwości mechaniczne. Właśnie tworzywo sztuczne, z którego wykonany jest talerzyk oraz jego konstrukcja czyni stopę LSX.Awyjątkową. Przyjrzyjmy się temu jak wygląda talerzyk tej stopy w przekroju:

 

stopa-wahliwa.png

 Rysunek 1. Stopa wahliwa LSX.A-ASw pół widoku, pół przekroju z zaznaczonymi ważnymi cechami konstrukcyjnymi wpływającymi na użyteczność i wytrzymałość rozwiązania.

Na powyższym rysunku widoczny jest zakres w jakim może działać stopa wahliwa. Odchylenie „α" wynosi do 20 stopni (w zależności od wersji) w każdym kierunku i mierzone jest od osi symetrii stopy. Podkładka gumowa jest trwale połączona z talerzykiem stopy, dzięki procesowi wulkanizacji. Takie rozwiązanie uniemożliwia zgubienie podkładki i znacznie ułatwia montaż. Jest przy tym wyjątkowo pożyteczne podczas pracy urządzenia. Podkładka tłumi niewielkie drgania, uniemożliwia przypadkowe przesunięcie urządzenia oraz pozwala niwelować niewielkie nierówności powierzchni.

Dużą zaletą stopy LSX.A jest talerzyk wykonany z tworzywa sztucznego. Szczególnie warto zwrócić uwagę na obszar wskazywany przez zieloną strzałkę. Wyraźnie widać, że talerzyk stopy wahliwej jest wypełniony tworzywem sztucznym. Sferyczna powierzchnia szpilki tworzy wraz z talerzykiem rodzaj przegubu. Konstrukcja talerzyka w formie w pełni wypełnionego tworzywem elementu jest technologicznie trudna do wykonania.

Tworzywo sztuczne jest trudno skutecznie formować, mając gwałtownie zmieniające się grubości ścianki. Może to powodować wady wtrysku. Wady te mogą się przejawiać w postaci załamań powierzchni, jam skurczowych wewnątrz produktu i wszelkiego rodzaju ubytków, które negatywnie wpływają na wytrzymałość. Wykonanie komponentu pozbawionego tych przypadłości wymaga odpowiednio zaprojektowanego procesu. Dlatego też częstą praktyką jest mechaniczne obrabianie tworzywa lub stosowanie innych, mniej zaawansowanych technologicznie metod, które często uniemożliwiają uzyskanie pewnych cech produktu. Przy produkcji stopy serii LSX.A stanęliśmy na wysokości zadania.

Wszystko zaczyna się od symulacji procesu wtrysku na etapie prototypu. Następnie wykonaliśmy szereg testów oraz opracowaliśmy odpowiednie narzędzia. Rozwój produktu bezpośrednio łączy się z rozwojem wydajnego procesu produkcyjnego.

Dzięki odpowiednio zaprojektowanym procesom i tworzywom sztucznym, które nie pochodzą z recyklingu, osiągamy wysoką powtarzalność dotyczącą kształtu, wymiarów, wytrzymałości oraz cech wizualnych.

Dzięki temu nasze stopy kosztują kilka złotych i nie powinny być porównywane z produktami, które nie są wytwarzane w ten sposób. Poniższe zdjęcie pozwala zobaczyć, jak wykonany jest talerzyk. Zielona strzałka wskazuje na fakturę powierzchni, na której warto jest się skupić.

 

stopa-wahliwa-AS.png

 Zdjęcie 1. Stopa wahliwa LSX.Aw odmianie AS z zawulkanizowaną gumową podkładką

Faktura jest równa i jednolita na całej powierzchni talerzyka. Nie ma na niej żadnych załamań, śladów podziału formy wtryskowej, punktów wtrysku oraz technologicznych odcięć. Ciągle mamy do czynienia z tanią stopką wahliwą, która stoi pod urządzeniem i nie jest dotykana przez klienta. Dlatego wspominaliśmy o filozofii jaka stoi za produktami firmy Elesa+Ganter. Każdy produkt musi być wykonany zgodnie z inżynierską sztuką, bez kompromisów oraz z należytą dbałością o detale. Przykład na kolejnym zdjęciu.

 

podkladka-gumowa-stopy-wahliwej.png

 Zdjęcie 2. Widok zawulkanizowanej podkładki gumowej na stopie serii LSX.A.

Na powyższym zdjęciu czerwona strzałka wskazuje jest zawulkanizowaną podkładkę z gumy SBR. Dolega ona idealnie do płaskiej powierzchni spodu talerzyka. Dzięki temu podstawka łatwe użycie klucza płaskiego. Powłoka cynkowa zabezpiecza przed korozją jest stabilna i niemalże "klei się" do powierzchni. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z gładką posadzką żywiczną czy płytkami ceramicznymi. Dzięki temu mamy pewność posadowienia i brak możliwości przypadkowego przestawienia.

Podsumowując

Stopy wahliwe serii LSX.Azostały zaprojektowane z myślą o aplikacjach wymagających niewielkich wymiarów zewnętrznych. Uznawane są jako „tanie" stopy wahliwe, które mogą być uzupełnione o wkładki montowane w profilu konstrukcyjnym. Więcej o tym prostym sposobie montażu znajdziesz TUTAJ. Słowo „tanie" nieprzypadkowo wzięte jest w cudzysłów. To, że produkt kosztuje kilka złotych nie oznacza, że jest potraktowany po macoszemu. Będąc produktem dostępnym w naszej ofercie, w żadnym aspekcie nie może odstawać od innych jakością.

Przejawia się to w cechach produktu, które bezpośrednio widać w kontakcie z produktem. Faktura powierzchni jest równa i przyjemna w dotyku. Guma wykorzystana jako element antypoślizgowy jest zawulkanizowana i idealnie dolega do powierzchni talerzyka. Śruba, z której została wykonana szpilka umożliwia. Całość cechuje się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi.

Karty katalogowe stóp wahliwych serii LSX.A z podkładkami antypoślizgowymi lub bez znajdą Państwo TUTAJ.

 

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A.(Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG. (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 60 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 45 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. "International Forum Design Award ", "Compasso d'Oro" w Mediolanie czy "Design Center" w Stutgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (20 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl..
Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w newsletterze dostępnym na stronie: www.elesa-ganter.info.pl