
Pierwsze dekady XXI wieku w dziedzinie technologii charakteryzują się bardzo dużą dynamiką zmian. Nowe wersje i modyfikacje istniejących produktów pojawiają się bardzo szybko. Wymaga to od konstruktów posiadania narzędzi umożliwiających bardzo szybkie wprowadzanie zmian w istniejących produktach, jak również możliwość szybkiego projektowania elementów o bardzo zaawansowanych kształtach.
NX CAD – Realize Shape przyszłością motoryzacji
Branża samochodowa, szeroko rozumiany automotive, wymaga od konstruktorów nie tylko szybkiego i elastycznego projektowania, ale uzyskania odpowiednich jakości powierzchni, aby projekt samochodu był nie tylko funkcjonalny, ale również „cieszył oko”. Siemens, producent oprogramowania NX CAD, wychodząc naprzeciw potrzebom takiego projektowania udostępnia technologię Realize Shape.
Rysunek 1 Szkice dostarczone przez projektanta, wstawione w środowisko NX CAD.
Realize Shape – na czym polega ta technologia?
Sposób pracy w Realize Shape różni się od tradycyjnego sposobu modelowania, opartego na szkicach wyciągnięciach itp. Realize Shape w NX CAD pozwala na dowolną modyfikację wstawionego kształtu bazowego. W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu projektowania, konstruktor może wykorzystać kształt dostarczony przez projektanta, „dizajnera”.
Po przejściu do modułu RealizeShape w NX CAD (https://gmsystem.pl/nx-cad/), konstruktor definiuje kształt bazowy, który będzie modyfikowany, w tym przypadku będzie to sześcian. Wielkość i położenie definiowanej geometrii można dowolnie ustalać. Po wstawieniu kształtu jest on jedną bryłą. Takiej geometrii nie można modyfikować, gdyż ścianki nie są podzielone. Należy powyznaczać struktury umożliwiające płynną modyfikację geometrii, tak zwane cele.
Rysunek 2 Przygotowany kształt bazowy do modyfikacji
Realize Shape w NX CAD – jak można modyfikować kształty?
Korzystając z narzędzi RealizeShape, możliwe jest „naciąganie”, modyfikacja kształtu, wykorzystując wcześniej zdefiniowane cele. W celu precyzyjnego tworzenia struktury kierunek modyfikacji może być blokowany do żądanego wektora lub płaszczyzny.
Rysunek 3 Modyfikacja wstawionego profilu celem uzyskania pożądanego kształtu.
Poza naciąganiem możliwe jest wyciąganie pojedynczej lub większe ilości zdefiniowanych obszarów. Po za wyciąganiem funkcjonalność RealizeShape umożliwia definiowanie przejść pomiędzy poszczególnymi etapami projektowanego modelu. W bardzo szybki i łatwy sposób możliwe jest wykonanie dowolnego kształtu, w tym przypadku karoserii. Tak przygotowany model może zostać wydrukowany na drukarce 3D i pokazany przyszłym inwestorom lub kontrahentom. Taki model, po zaakceptowaniu, trafia do konstruktorów którzy „ściągają powierzchnie zewnętrzne”. Wydzielają poszczególne składniki karoserii, np. drzwi przestrzenie na okna. Jednakże pracują już oni na gotowej geometrii, dzięki czemu praca postępuje szybciej.
Rysunek 4 Wydzielone powierzchnie przygotowane do wydzielenia poszczególnych składników karoserii
Realize Shape – projektuj wydajniej w NX CAD
Funkcjonalność Realize Shape doskonale nadaje się do szybkiego i wydajnego projektowania zaawansowanych kształtów. Dzięki innowacyjnemu sposobowi modelowanie, nieopartemu na szkicach i wyciągnięciach, od konstruktora nie jest wymagana biegłość w modelowaniu powierzchniowym czy bryłowym.
Więcej na temat NX CAD można znaleźć na stronie GM System.
Kategoria komunikatu:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gmsystem.pl

Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Nowe podejście do mechatroniki: projektowanie robotów liniowych w rekordowo...
Roboty kartezjańskie do zadań w obszarze przenoszenia mają wiele zalet. Ich maksymalna sztywność, precyzja i dokładność sprawiają, że mają w tym...
-
-
-
-
-