Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-07-30   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-07-30
Wielosystemowy czujnik pomoże niewidomym
fot. pixabay
fot. pixabay

Psy przewodniki odgrywają ważną rolę jako pomoc w poruszaniu się dla osób niedowidzących, ale nie są idealnym rozwiązaniem dla każdego. Czynniki, takie jak koszt, małe lokum, a nawet alergie mogą wykluczyć z życia codziennego niewidomej osoby psiego pomocnika. Z pomocą przychodzą inżynierowie z Uniwersytetu Loughborough. Opracowana przez nich technologia pozwala na zintegrowanie funkcji pełnionej przez psa w podręcznym urządzeniu.

Urządzenie nosi nazwę Theia i zostało wymyślone przez studenta wzornictwa przemysłowego Anthony'ego Camu, który zaczerpnął inspiracje z konsol do gier w wirtualnej rzeczywistości i rozwiązań stosowanych w budowie autonomicznych pojazdów. Urządzenie jest obecnie w fazie prototypu.

Kluczem do sukcesu jest żyroskop z kontrolowanym momentem. Dzięki niemu Theia może zapewnić sprzężenie zwrotne siły w zależności od tego, dokąd zmierza, i poruszyć ręką użytkownika, aby poprowadzić go w pożądanym kierunku, podobnie jak klamra psa przewodnika.

Urządzenie odnajduje drogę dzięki zainstalowanemu LiDAR-owi oraz systemowi kamer, które umożliwiają budowanie trójwymiarowego obrazu otoczenia. Użytkownicy mogą wprowadzać miejsce docelowe za pomocą poleceń głosowych, a wbudowane procesory określą najlepszą ścieżkę, uwzględniając w czasie rzeczywistym dane dotyczące ruchu pieszego i samochodowego, a także pogody.

Zanim urządzenie będzie w pełni funkcjonalne, Camu czeka jeszcze trochę pracy. Ma on jednak nadzieję, że dzięki dalszemu rozwojowi uda mu się przezwyciężyć początkowe problemy, a nawet umożliwić Theii radzenie sobie z bardziej złożonymi sytuacjami – związanymi, na przykład z windami, schodami czy przejściami dla pieszych.

- Celem wielu niewidomych ludzi jest bycie jednostkami niezależnymi oraz prowadzenie normalnego życia, jednak niestety często czują się wykluczeni z codziennych aktywności - powiedział Camu -Ograniczenia są zwykle spowodowane strachem i niepokojem związanym z niepełnym zrozumieniem otoczenia. Theia jest w stanie w sposób zauważalny poszerzyć strefę komfortu i możliwości takich osób. 

Na poniższym filmie można zobaczyć jak Theia działa w praktyce.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :