Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-10-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-10-30
Wiropłat jak nasienie klonu
Wiropłat jak nasienie klonu
Wiropłat jak nasienie klonu
Studenci inżynierii lotniczej z University of Maryland Clark School of Engineering wykorzystali konstrukcję nasion klonu, oraz samary, czyli owocu klonu japońskiego, do skonstruowania najmniejszego na świecie sterowalnego jednoskrzydłowego wiropłatu.

Już w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku naukowcy próbowali zbudować bezzałogowy pojazd latający wzorowany nasionach klonu. Jednakże do niedawna ich wysiłki kończyły się niepowodzeniem ze względu na niestabilność konstrukcji uniemożliwiającą sterowanie tymi miniaturowymi jednostkami, które były zdmuchiwane przez wiatr.

Studenci z Clark School rozwiązali problem ze sterowaniem tworząc rozwiązanie umożliwiające urządzeniu startowanie z ziemi i unoszenie się, a także sterowanie, lotem.

Zainspirowana nasionami klonu konstrukcja jest bardzo obiecująca, gdyż zrzucona bez zasilania z samolotu i zdalnie sterowana może wykonywać zadania szpiegowskie, monitorować ogień, czy uczestniczyć w misjach poszukiwawczo ratunkowych.

„Nasiona klonu zwykle opadając na ziemię zamieniają swoją energię potencjalną na ruch rotacyjny.” – stwierdził Evan Ulrich, jeden z członków zespołu pracującego nad projektem. „Ta zamiana wysokości na rotację zapewnia energię potrzebną nasieniu na przemieszczanie się. Jednakże ta tradycyjna konstrukcja nie zapewnia dość energii, by utrzymać urządzenie w powietrzu.” – dodał.

Ulrich wraz z pozostałymi studentami z grupy badawczej z Wydziału Inżynierii Lotniczej zastosowali w swoim urządzeniu nowy element. Jest to umieszczony w korpusie zakrzywiony w kształcie przecinka element. Zapewnia on lepszą stabilność i dość energii, by urządzenie mogło utrzymywać się w powietrzu.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :