Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-08-07 | Ostatnia aktualizacja: 2009-08-07
Wirtualna elektrownia

Wirtualna elektrownia
Inżynier projektując elektrownię staje przed nie lada wyzwaniem. Spędza niekończące się godziny przed komputerem analizując dane. Projektując elektrownię hydroelektryczną, chciałby wiedzieć jakie będą ciśnienia, temperatury i przepływy. Może je oczywiście symulować dzięki specjalistycznym programom, jednakże w wyniku takich symulacji otrzymuje jedynie kolumny liczb, które znów trzeba krok po kroku analizować.
Sytuacja ta ma się jednak w niedalekiej przyszłości zmienić. Naukowcy z Fraunhofer Institute for Factory Operation and Automation IFF w Magdeburgu opracowali metodę, która umożliwia wizualizowanie procesów zachodzących w elektrowniach. Aby tego dokonać, połączyli trójwymiarowe utrzymanie ruchu i wyniki symulacji z rzeczywistością wirtualną zaprojektowaną w IFF. „Specjalne oprogramowanie po raz pierwszy umożliwiło nam wizualizację wszystkich sekwencji ruchomych; i to za naciśnięciem jednego guzika.” – stwierdził Matthias Gohla, menedżer działu Process and Plant Engineering.
Strzałki, które poruszają się wewnątrz wirtualnego modelu wskazują inżynierom kierunek i prędkość, w których przepływają płyny i gazy w elektrowni. Kolorowe oznaczenia wskazują potencjalnie słabe punkty, jak na przykład miejsca o szczególnie wysokiej temperaturze, albo szczególnie podatne na przykład na erozję. Takie wirtualne spojrzenie na zakład powinno poskutkować poprawą efektywności i dalszym ograniczeniem szkodliwej emisji.
„Nasz wirtualny model wspiera również operatorów elektrowni w ich codziennych działaniach.” – stwierdził Martin Endig. Na przykład, można w systemie zaimplementować bardzo obszerną dokumentację. Dzięki czemu zamiast przekopywać się w poszukiwaniu określonej informacji przez stosy dokumentacji i instrukcji, technikowi wystarczyłoby do uzyskania konkretnych informacji na dany temat jedno kliknięcie. Co więcej, można by szkolić personel jeszcze przed uruchomieniem zakładu. Można by symulować nawet sytuacje krytyczne bez narażania inżynierów.
Obecnie programiści pracują na innym narzędziem, które poinformuje operatora, gdy dany element będzie wymagał konserwacji, bądź interwencji.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Science Daily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
SIMEX prezentuje: Urządzenia mierzące, rejestrujące i sterujące w OZE
Odnawialne źródła energii z każdym rokiem zwiększają swój udział procentowy wśród wszystkich metod produkcji energii. Względy ekologiczne, prawne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-