Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-12-18 | Ostatnia aktualizacja: 2006-12-18
Wojskowe czujniki chronią słonie

Wojskowe czujniki chronią słonie
Gęsty las chroni kłusowników przed wykryciem przez samoloty czy satelity, a patrole strażników przyrody muszą poruszać się pieszo i mają niewielkie szanse na udany pościg. W takich krajach jak Kongo kłusownicy potrafią zabijać w dżungli całe stada słoni dla kości słoniowej.
Rozwiązaniem mogą być sieci sejsmicznych czujników firmy Wildland Security, które pozwalają wykryć obecność ludzi. Łącząc dane z tych czujników z obrazami dostarczanymi przez satelity, można także zauważyć nielegalny wyrąb lasu, który odbiera zwierzętom ich naturalne środowisko.
Niewielki czujnik Trail Guard może być zakopywany przy leśnych ścieżkach i wykrywać kroki przechodzących ludzi. Metodę opracowano pierwotnie z myślą o wykrywaniu patroli nieprzyjaciela, pozwala on bowiem określić, ile osób idzie i w jakim kierunki. Dołączony magnetometr wykrywa z odległości kilku metrów obecność metalu i pozwala odróżnić uzbrojonych kłusowników od nieuzbrojonych tubylców.
Sygnał z czujnika jest przekazywany do umieszczonego wysoko na drzewie odbiornika i - za pośrednictwem satelity - do leśnych strażników.
Obecnie w Kongo instalowane są urządzenia pilotażowe - przy szlakach, gdzie często pojawiają się kłusownicy. Próby planuje się również w Kostaryce i w Rosji.
(lr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Onet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać robota przemysłowego i jakie procesy można zrobotyzować?
Robotyzacja to dla twojego zakładu szansa na podniesienie wydajności i jakości produkcji. To również możliwość na polepszenie warunków pracy i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-