Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-02-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-02-18
Wyjątkowy czujnik z papieru
fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Inżynierowie z University of Washington przekształcili bibułkę - podobną w strukturze do chusteczki higienicznej - w nowy rodzaj noszonego czujnika, który jest w stanie wykrywać puls, mrugnięcie oka i inne ludzkie ruchy. Sensor jest lekki, elastyczny i niedrogi w produkcji. Jego potencjalne zastosowania obejmują opiekę zdrowotną, rozrywkę oraz robotykę.

W swoich badaniach naukowcy użyli papieru podobnego do wykorzystywanego w produkcji chusteczek higienicznych. Jest on opłukiwany wodą zawierającą nanorurki węglowe. Każdy kawałek bibuły posiada zarówno poziome, jak i pionowe włókna, więc gdy zostaje rozdarty, kierunek pęknięcia włókien wskazywany jest w oparciu o zmianę przewodnictwa nanorurek. 

Tak niewielkie czujniki mogą mieć wiele zastosowań w różnych dziedzinach. Na przykład, monitorowanie chodu danej osoby lub ruchu jej oczu może być wykorzystywane do kontrolowania czynności mózgu lub działań gracza. Czujnik może też śledzić, w jaki sposób dziecko ze specjalnymi potrzebami medycznymi przechodzi test domowy, oszczędzając dziecku potrzeby ciągłych wizyt w szpitalu.

Na razie praca naukowców nie wyszła poza laboratorium, jednak żywią głęboką nadzieję, że niebawem uda im się skomercjalizować wynalazek. Póki, co chroni go tymczasowy patent. Amerykańska technologia została opisana w artykule opublikowanym w styczniowym numerze Advanced Materials Technologies.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
sciencedaily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :