Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-07-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-07-21
Wykorzystanie tokarek karuzelowych w przemyśle
główne_1280.jpg.jpg
główne_1280.jpg.jpg

Tokarki karuzelowe (tokarki pionowe) posiadają wrzeciono o pionowej osi obrotu, na którym osadzona jest pozioma tarcza – uchwyt, zwany stołem. W stosunku do klasycznych tokarek poziomych wyróżniają się łatwiejszym mocowaniem i ustaleniem przedmiotu obrabianego (szczególnie ciężkich wielkogabarytowych detali), większą wydajnością oraz wyższą dokładnością obróbki, dzięki dobremu podparciu detalu i sztywnej konstrukcji obrabiarki. Z racji na poziomą płaszczyznę stołu, dużo łatwiej również zamocować na nich detal i odpowiednio podeprzeć, co ma duże znaczeni, szczególnie przy elementach o nieregularnym kształcie i dużej wadze. Tokarki te, z racji na gabaryty, możemy podzielić na dwie grupy – maszyny mniejsze o kompaktowej konstrukcji, gdzie średnica tarczy stołu mieści się w granicach 200-800mm oraz tokarki karuzelowe do obróbki detali wielkogabarytowej, gdzie średnica stołu wynosi ponad 1000mm i może dochodzić nawet do 14.000 – 16.000mm. Mniejsze maszyny są dedykowane do obróbki detali typu dysk ( np. tarcze i bębny hamulcowe, różnego rodzaju pierścienie) i mniejszych elementów, takich jak. korpusy silników elektrycznych, elementy pomp, elementy dla przemysłu motoryzacyjnego.

Duże tokarki karuzelowe o potężnej jedno lub dwu stojakowej konstrukcji, służą do obróbki wielkogabarytowych detali typu walec – zazwyczaj o dużej średnicy ( 1000 – 16.000mm) i relatywnie nie za dużej wysokości (długości), która w zależności od producenta maksymalnie wynosi 3000-8000mm. Są to rożnego rodzaju korpusy, zawory, obudowy silników, zbiorniki, elementy silników lotniczych, elementy dla przemysłu chemicznego i energetycznego, obudowy wielkogabarytowych łożysk.

W ostatnich latach, wraz z rozwojem obrabiarek CNC, również tokarki karuzelowe, które jak dotąd były uważane za mało uniwersalne maszyny, stały się obrabiarkami wielozadaniowymi oraz bardziej wszechstronnymi. Wyposażenie maszyn w dodatkowe osie sterowane numerycznie – oś „C" oraz „Y" znacznie powiększa ich możliwości. Dodatkowe, sterowane numerycznie osie, które w połączeniu z drugim wrzecionem frezarskim zainstalowanym w suwaku (tak jak w pionowym centrum frezarskim ), czyni obrabiarkę bardzo uniwersalnym pionowym centrum tokarsko- frezarskim, umożliwiającym, oprócz toczenia, wykonywanie dodatkowych operacji takich jak: frezowanie, wytaczanie, wiercenie, gwintowanie oraz szlifowanie.

Obecna konfiguracja nowoczesnych tokarek karuzelowych CNC sprawia, iż mamy możliwość wykonywania detali o dużym stopniu trudności, na jednej maszynie i w jednym zamocowaniu.
Pełną gamę nowoczesnych rozwiązań w zakresie tokarek karuzelowych możemy poznać na przykładzie obrabiarek firmy You Ji sprzedawanych w Polsce przez firmę Abplanalp.

Firma YOU JI została założona w 1978 roku i od początku istnienia specjalizuje się w produkcji tokarek pionowych. Wiele lat doświadczenia, niezawodność i nowoczesne rozwiązania sprawiły, iż obecnie YOU JI jest jednym z największych dostawców tego typu obrabiarek na świecie. Użytkownikami maszyn są tak znane światowe firmy jak : Yamaha, GE, Rolls Royce, General Motors, Pratt&Whitney, Timken, SKF, PSL, Stanley, Honda, Hitachi, Komatsu, Caterpillar, Bell, Grundfos Pumps, RBC Bearings, GKN Aerospace, Siemens, SPX, Flender i wielu innych.

Maszyny tej firmy zyskują coraz większe uznanie, dzięki bogatej ofercie modeli ( wielkość stołu od 200mm do 8000mm) oraz dużej możliwości konfiguracji, co w połączeniu z bardzo sztywną budową i już legendarną niezawodnością, oferują kompleksowe rozwiązanie dla firm z branży maszynowej, lotniczej, energetycznej, chemicznej jak i usługowe

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Abplanalp
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także