Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-09-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-09-17
Znikający czołg [video]
Znikający czołg [video]
Znikający czołg [video]
Inżynierowie z BAE System opracowali i aktualnie testują technologię, która pozwala pojazdom dosłownie wtopić się w otoczenie i zniknąć.

Opatentowany system Adaptiv bazuje na heksagonalnych panelach, tzw. pikselach, które są w stanie bardzo szybko zmieniać swoją temperaturę.

Pokładowe kamery rejestrują obraz tła i przenoszą jego podczerwone widmo na panele zainstalowane na pojeździe, dzięki czemu, niezależnie od tego czy stoi, czy się porusza, wtapia się w otoczenie. System może również udawać inny pojazd albo wyświetlać określony wzór, umożliwiający uniknięcie ostrzelania przez własne jednostki.

Obecne prace skupiają się głównie na widmie podczerwonym, gdyż tym aspektem zainteresowane jest szwedzkie Defence Material Administration (FMV), które współfinansuje projekt.

Według przedstawicieli BAE, system pikseli został połączony z innymi technologiami, które zapewniają kamuflaż również w innych częściach spektrum elektromagnetycznego. Dalsze prace mają doprowadzić od stworzenia pojazdu całkowicie niewidzialnego, również dla radarów.



Testy przeprowadzone przez BAE w lipcu pokazały, że jedna strona wozu bojowego CV90 może być w spektrum podczerwonym całkowicie niewidzialna, albo wyglądać jak samochód terenowy.

Przekątna takiego piksela wynosi 14 centymetrów. Zasłonięcie jednego boku CV90 wymaga około 450 pikseli, co gwarantuje niewidzialność pojazdu z odległości co najmniej 300 metrów.

„Dotychczasowe próby stworzenia takiego systemu rozbijały się o kwestie kosztów, energochłonności, albo zawodności.” – stwierdził Peder Sjölund, menedżer projektu. „Nasze panele mogą być tak mocne, że stanowią rodzaj pancerza, a przy tym pochłaniają względnie niewiele energii, szczególnie w trybie tzw. skrytego rozpoznania stealth recce. Możemy zmieniać też wielkość pikseli, by uzyskać niewidzialność z różnych odległości. Na przykład, okręt wojenny albo budynek nie muszą być niewidzialne z bliska, więc można zainstalować większe panele.” – dodał Sjölund.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także