Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2025-04-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2025-04-29
Zwinne mikroboty z Chin

Zespół robotyków z Uniwersytetu Tsinghua we współpracy z trójką kolegów z Uniwersytetu Beihang zaprojektował nowy typ mikrorobotów, które mogą nieustannie zmieniać swój kształt i blokować się w określonych konfiguracjach. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Machine Intelligence grupa badaczy opisuje czynniki, które wpłynęły na ich projekt, możliwości prezentowanych mikrorobotów i ich potencjalne zastosowania.

Kluczem do odblokowania nowych możliwości jest opracowany przez zespół cienkowarstwowy siłownik zbudowany w małej skali, który został wykonany przez nawinięcie powłoki silikonowej na płytkę krzemową i nadrukowanie na nią folii poliimidowej. Następnie za pomocą metody odparowywania wiązką elektronów, fotolitografii i mokrego trawienia dodano warstwę miedzi, a całość wykończono za pomocą cięcia laserowego. Odpowiedni aktywator umożliwia stworzenie maleńkich robotów o zdolności zmiany kształtu po dodaniu do ich struktury czujników, silników i rozłączalnych elementów. Rezultatem są konstrukcje o długości zaledwie dziewięciu centymetrów i wadze 25 gramów.

Powstałe mikromaszyny mogą przybierać różne kształty - od toczących się pojazdów po latające drony. Naukowcy zbudowali nawet taką wersję robota, która potrafi robić obie te rzeczy. Pomysł polega na zbudowaniu maleńkich maszyn, które mogą zmieniać kształt na żądanie, a następnie blokować się w konfiguracji odpowiedniej dla konkretnego zastosowania.

Zespół badawczy sugeruje, że pomysły na różne typy mikrorobotów, które można zbudować przy użyciu ich metody są niemal nieograniczone. Można je wykorzystać na wiele sposobów - od zabawek po projekty badawcze dla dzieci. Mają również szansę na aplikacje w ramach badań biologicznych małych obiektów, takich jak gniazda owadów lub na to, aby w formie roju brać udział w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych.

(rr)

 

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techxplore
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także