Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-01-24
Automatyka przemysłowa – co to jest i jakie korzyści ze sobą niesie?

Automatyka przemysłowa to stosunkowo nowy dział technologiczny, który prężnie się rozwija i nieustannie wprowadza innowacyjne rozwiązania – nowoczesne maszyny i oprogramowania czy coraz szybsze systemy zastępujące siłę roboczą. W tym artykule odpowiemy na pytania, czym właściwie jest automatyka przemysłowe i jakie są jej zalety.

 

zdjecieglowne.jpg

 

Automatyka przemysłowa – co to jest?

Automatyka przemysłowa (https://wagney.pl/kategoria/automatyka/) stanowi dział automatyki zajmujący się szeroko pojętą automatyzacją procesów technologicznych i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań w zakresie produkcji. Chociaż ta dziedzina pojawiła się stosunkowo niedawno w świecie przemysłu, w dzisiejszych czasach jest wykorzystywane w znakomitej większości polskich fabryk i przedsiębiorstw.

Do automatyki przemysłowej zaliczamy między innymi:

- sterowniki (https://wagney.pl/kategoria/automatyka/sterowniki-silnikow-krokowych/), panele operatorskie, komputery i inne urządzenia sterujące,

- urządzenia wykonawcze, takie jak silniki, pompy, przepustnice czy napędy,

- maszyny uczestniczące w procesach technologicznych,

- urządzenia pomiarowe i kontrolne na linii produkcyjnej,

- moduły logiczne, styczniki, falowniki i pozostałe elementy kompleksowych instalacji,

- oprogramowania do zarządzania i wizualizacji procesów produkcyjnych,

- systemy łączności.

Wymienione powyżej elementy powinny nie tylko być wydajne i pracować bez zarzutu, ale również być zintegrowane ze sobą nawzajem. Umożliwia to powstanie swoistego rodzaju sieci zarządzającej skuteczną pracą linii produkcyjnej. Dlatego przed wprowadzeniem poszczególnych rozwiązań do fabryki czy przedsiębiorstwa, warto skorzystać z profesjonalnych usług w zakresie dostosowania automatyki przemysłowej pod konkretną linię.

 

Zalety automatyki przemysłowej

Z wprowadzaniem automatyki przemysłowej wiąże się szereg korzyści, spośród których na pierwszy plan wysuwa się obniżenie kosztów produkcji. Innowacyjne technologie i sprawnie działająca sieć urządzeń sprawia, że fabryka może sobie pozwolić na zredukowanie liczby pracowników. W ubiegłym wieku w zakładach przemysłowych często pracowały setki osób, natomiast dziś w zupełności wystarczy kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście zatrudnionych. Ponadto zautomatyzowane urządzenia są znacznie szybsze, bardziej precyzyjne i popełniają mniej błędów niż ludzie, dlatego proces produkcji jest znacznie sprawniejszy.

Z wprowadzaniem nowoczesnych maszyn wiążą się także ogromne możliwości dotyczące modyfikowania linii produkcyjnych. W prosty i szybki sposób można poprawić jakość obecnych produktów, dostosować ich estetykę bądź też wdrożyć zupełnie nowe rozwiązania.

 

logowagney.jpg

 

Sprzedaż hurtowa części do maszyn dostępna na stronie Wagney.pl

Źródło:
wagney.pl

Czytaj także