Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2015-07-22
Automatyzacja produkcji chemii gospodarczej

Wiele osób pamięta markę Lubelskich Fabryk Wag i darzy ją niesłychanym sentymentem. Nasze wyroby zawsze charakteryzowały się bardzo dobrą jakością i świetnymi parametrami. Niewiele osób jednak wie, że firma otworzyła nowy rozdział w swojej ponad 135-letniej historii i coraz śmielej wchodzi na rynek automatyki przemysłowej.

System zaproponowany naszemu klientowi jest przełomowym w historii naszej firmy. Projekt przewidywał zautomatyzowanie procesu produkcji chemii gospodarczej. Głównym zadaniem systemu jest automatyczne odważanie wskazanych przez obsługę ilości substancji, a w szczególności: wody demineralizowanej, wody uzdatnionej, a także alkoholi zgromadzonych w trzech podziemnych zbiornikach. Substancje te są doprowadzone za pomocą rurociągów do 6 zbiorników znajdujących się na wagach. Kontrolę nad przepływem zapewniają pompy oraz zawory automatyczne i ręczne. Centralną częścią systemu jest wydajny sterownik przemysłowy realizujący program automatyki. Komunikację z użytkownikiem zapewnia dedykowany interfejs graficzny znajdujący się na 15-calowym panelu operatorskim z wyświetlaczem dotykowym.

W ramach projektu aplikacja obsługuje:
- 55 zaworów automatycznych (sterowanie pneumatyczne + odczyt pozycji zaworu)
- 36 zaworów manualnych (odczyt pozycji zaworu)
- 9 pomp i 6 mieszadeł
- 6 wag zbiornikowych
- 6 kamertonowych czujników poziomu cieczy
- 6 czujników zamknięcia pokrywy zbiornika
- wyjście systemu przeciwpożarowego

Pomimo dużego rozbudowania system jest skalowalny i elastyczny. Dzięki zastosowaniu rozproszonych wysp wejść/wyjść oraz wysp pneumatycznych bezpośrednio przy zbiornikach udało się zachować przejrzystość układu połączeń poprzez ograniczenie liczby prowadzonych kabli, co jest szczególnym atutem przy czynnościach serwisowych i diagnostycznych.
System zaprojektowany został w ten sposób, aby był w jak największym stopniu intuicyjny i łatwy w obsłudze. Wszelkie czynności wykonywane są automatycznie poprzez zdefiniowane programy – dozowanie, mieszanie, mycie, zrzut mieszaniny. Istnieje możliwość zmiany wielu parametrów w każdym z powyższym programów, co jeszcze bardziej usprawnia proces produkcyjny. Wszystkie dokonywane operacje wraz z informacjami (czas, program, nr zbiornika, nr zlecenia, operator, ilość zadozowanej substancji itp.) zapisywane są w bazie danych SQL, co pozwala na analizę procesów, czasu ich trwania, składu mieszaniny itp. oraz umożliwia kontrolę pracy operatorów. Użytkownicy mogą posiadać różne, definiowalne uprawnienia np. operator nie może zaakceptować składu mieszaniny. Istotnym usprawnieniem jest dodatkowa wizualizacja, która jest dostępna zdalnie z komputera w laboratorium i służy do zatwierdzania składu mieszaniny. Dzięki temu laborant nie musi dokonywać akceptacji każdorazowo na hali produkcyjnej przy panelu operatorskim.
Główna strona dedykowanej wizualizacji wyświetla w przejrzysty sposób najbardziej istotne informacje odnośnie całego systemu sterowania:

- stan zbiorników – wolny/zajęty oraz umyty/nieumyty
- waga
- nazwa operatora obsługującego zbiornik
- numer i typ realizowanego zlecenia
- realizowany program
- w przypadku dozowania – postęp procesu
- w przypadku mieszania – czas pozostały do zakończenia
- błędy i alarmy

Aplikacja została wyposażona w rozbudowany system alarmów, które są dobrze widoczne i zrozumiałe, wskazując w jednoznaczny sposób na miejsce wystąpienie awarii, co znacznie ułatwia diagnostykę i serwis. W przypadku poważniejszej awarii systemu, w celu utrzymania zdolności produkcyjnej do czasu usunięcia usterki, przewidziane zostało sterowanie ręczne wszystkimi elementami wykonawczymi.

Dodatkowym usprawnieniem może być np. logowanie operatora poprzez kartę z kodem kreskowym lub kartę magnetyczną bezpośrednio przy stanowisku obsługi, zamiast wpisywania numeru PIN operatora na klawiaturze na panelu dotykowym. W podstawowej wersji programu to operator wpisuje ilość surowca, jaka ma zostać zadozowana, jednak istnieje możliwość pobrania tych informacji z kartoteki produktów lub systemu produkcyjnego, co w znaczny sposób zmniejszy możliwość popełnienia błędu.

Więcej informacji na temat tego i innych projektów już wkrótce na naszej stronie internetowej...
www.fawag.pl

 

Czytaj także