Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-04-26
BHP spawacza - jak bezpiecznie spawać?

gloves-5144921_1920.jpg

Spawacz łączy ze sobą materiały stalowe lub metalowe. Robi to za pomocą specjalnego sprzętu, korzystając z różnych technik spawalniczych. BHP spawacza jest nieodzownym elementem jego pracy. Zasady, których musi przestrzegać i akcesoria, z których musi korzystać – są gwarantem bezpieczeństwa jego pracy.

 

Dlaczego BHP spawacza jest tak istotne?

Prace spawalnicze są pod wieloma względami niebezpieczne, czasem wręcz bardzo niebezpieczne. Głównym zagrożeniem dla spawającego, ale i całego otoczenia jest oczywiście pożar. Właśnie dlatego wykonując wskazany zawód, należy bezwzględnie przestrzegać konkretnych zasad. Nawet podczas spawania drobnych elementów, co trwa zaledwie kilka minut, kwestie bezpieczeństwa muszą zostać zachowane. W zamkniętych pomieszczeniach BHP spawacza jest szczególnie istotne. W otoczeniu łatwopalnych przedmiotów również.

Co może zrobić spawacz, by chronić siebie i tych, którzy są w pobliżu? Innym ludziom bezpieczeństwo zapewnia tak zwana kurtyna spawalnicza. Zasłony (dostępne w ofercie sklepu https://centrumelektronarzedzi.pl/pl/c/Zaslony-spawalnicze/1633 ) i ekrany oddzielają stanowisko spawacza, zatrzymując wszystkie iskry czy odpryski spawalnicze. Poza tym specjalne kurtyny chronią osoby postronne przed promieniowaniem generowanym podczas spawania.

Podobne zadanie, co kurtyny spawalnicze pełnią koce spawalnicze. Ochraniają zarówno ludzi, jak i przedmioty. Najczęściej wykonuje się je z włókna szklanego, który dodatkowo pokrywa się niepalną powłoką. Profesjonalnego wyposażenia spawacza i stanowiska jego pracy trzeba szukać w wyspecjalizowanych sklepach. Przykładem niech będzie Centrum Elektronarzędzi, czyli sklep, który w swojej ofercie ma buty spawalnicze, elementy odzieży spawalniczej, rękawice spawalnicze, a także przyłbice, koce i kotary spawalnicze. Pełną ofertę sprzętu i akcesoriów BHP znajdziesz pod adresem: https://centrumelektronarzedzi.pl/pl/c/BHP/1606.

 

BHP spawacza – specjalna odzież, obuwie spawalnicze i niezbędne akcesoria

Zabezpieczenie otoczenia i przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości jest istotne, wręcz konieczne. Nie można jednak zapominać o samym spawaczu. Jemu grożą liczne oparzenia, zatrucia czy olśnienia. Osoba, która każdego dnia wykonuje tak ciężką pracę, dodatkowo musi mierzyć się z zagrożeniem w postaci ewentualnego pożaru lub wybuchu. Jakby tego było mało, wśród chorób zawodowych spawaczy wymienia się różne schorzenia oczu, płuc oraz skóry. Nic więc dziwnego, że do kwestii wyposażenia spawacza pochodzi się tak rygorystycznie.

Spawacz musi być ubrany w specjalny kombinezon, czasem i fartuch. Taką odzież najczęściej szyje się z materiałów impregnowanych przeciwpalnie. Uzupełnieniem są rękawice, odpowiednie buty i przyłbice spawalnicze (dostępne np. na stronie https://centrumelektronarzedzi.pl/pl/c/Przylbice-spawalnicze/510 ). Te ostatnie przypominają kaski, tudzież maski. Dostępne są w wielu wariantach, wykorzystuje się je bowiem do spawania różnymi metodami, a konkretnie MIG, MAG, TIG lub MMA. Przyłbice spawalnicze chronią oczy spawacza przed promieniowaniem i iskrami.

Obuwie musi być przystosowane do pracy w naprawdę ciężkich warunkach i zapewniać możliwość szybkiego zdjęcia butów. Rękawice zaś bardzo często wyposaża się we wkładkę termoizolacyjną, która dodatkowo ochrania dłonie spawacza.

 

Źródło:
centrumelektronarzedzi.pl

Czytaj także