Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-01-20
Osprzęt do spawarek - z jakich elementów się składa?

spawanie-osprzet.jpg

Kiedy mamy w planach prace związane ze spawaniem, zazwyczaj skupiamy się przede wszystkim na wyborze odpowiedniej spawarki. Zastanawiamy się, czy najlepszym rozwiązaniem będzie półautomat MIG/MAG, a może wystarczy prosta spawarka MMA? Tyle że bez względu na to, jaki model wybierzemy, do każdej spawarki potrzebne będą jeszcze dodatkowe akcesoria. Osprzęt do spawarek obejmuje co najmniej kilka elementów. Wiele zależy od stopnia zaawansowania urządzenia - uniwersalne spawarki 3w1 będą potrzebować dodatków przeznaczonych do spawania wszystkimi metodami, z TIG włącznie. Do tego dochodzą akcesoria, które zapewniają bezpieczną pracę.

 

Akcesoria do spawania, które przydadzą się każdemu spawaczowi

Kilka przedmiotów powinno znajdować się w wyposażeniu każdego spawacza. Należy do nich przede wszystkim osłona na oczy, a najlepiej również twarz. Może to być osłona trzymana w ręce, ale najlepiej sprawdzają się przyłbice spawalnicze zakładane na głowę. Szczególnie wygodne są przyłbice samościemniające, które automatycznie ściemniają wizjer po zajarzeniu łuku elektrycznego.

Przy niewielkich, precyzyjnych pracach metodą TIG, która nie powoduje zanieczyszczeń, można ewentualnie zdecydować się na okulary do spawania. Każdy spawacz bezwzględnie powinien się natomiast zaopatrzyć w rękawice spawalnicze. Przy większych pracach konieczny jest także fartuch spawalniczy bądź ubrania trudnopalne.

Wśród uniwersalnych dodatków dla spawaczy znajdują się również kątowniki spawalnicze, które pomagają w wyznaczaniu prostopadłych linii w czasie spawania. Znajdziesz je na https://sklep.powermat.pl/category/spawarki-i-osprzet.

 

Osprzęt do spawarek MMA

Charakterystycznych dodatków, związanych z samą budową spawarki, potrzebują urządzenia operujące techniką MMA. W tym przypadku potrzebny będzie odpowiedni przewód spawalniczy, który doprowadzi prąd do elektrody.

Istotna jest też sama elektroda. W tym przypadku używa się akcesoriów topliwych. To elektrody otulone, przystosowane do łączenia poszczególnych metali. Do najpopularniejszych należą elektrody z otuliną rutylową, celulozową, kwaśną oraz zasadową.

 

Osprzęt do spawarek TIG

Urządzenia TIG działają nieco inaczej. Dla nich osprzęt do spawarek musi obejmować elektrody nietopliwe, które nie skracają się w czasie pracy. Produkuje się je na bazie wolframu. Oprócz elektrod “czystych” trzeba zaopatrzyć się w elektrody z domieszką różnorakich tlenków, m.in. toru i ceru.

Na tym nie koniec. Potrzebny będzie specjalny uchwyt spawalniczy TIG, w którym znajdzie się elektroda. Przewód spawalniczy doprowadzi do niego prąd, a specjalna dysza gaz osłonowy. Osprzęt do spawarek TIG obejmuje butlę z argonem, ewentualnie z domieszką helu. Wszystkie akcesoria do spawania TIG czekają na Ciebie na https://sklep.powermat.pl/category/spawarki-i-osprzet-spawarki-tig.

 

Osprzęt do migomatów

Jeszcze inną charakterystykę mają półautomaty MIG/MAG, popularnie nazywane migomatami. Oprócz butli z argonem potrzebują również butli z gazem aktywnym - znajduje się w nich dwutlenek węgla, czasami z niewielkimi dodatkami.

Osprzęt do spawarek MIG/MAG to także charakterystyczny uchwyt spawalniczy, podpięty do podajnika drutu. To on w tej technice zastępuje elektrody. Do spawania konieczny będzie więc również zakup drutu o odpowiedniej średnicy, przystosowanego do planowanej pracy.

 

Źródło:
powermat.pl

Czytaj także