Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-08
Czy kontrola rentgenowska jest bezpieczna dla żywności?

Opracowanie techniczne rozprawia się z popularnymi mitami dotyczącymi kontroli rentgenowskiej żywnoś

Popularne opracowanie techniczne „Czy kontrola rentgenowska jest bezpieczna dla żywności" zostało uaktualnione i może zostać bezpłatnie pobrane. Podano w nim kilka zdumiewających faktów dotyczących tej często wybieranej techniki kontroli produktów.

Obawy dotyczące kontroli rentgenowskiej żywności

To opracowanie techniczne to lektura obowiązkowa dla każdego producenta żywności, który ma wątpliwości co do wdrożenia kontroli rentgenowskiej, a w szczególności obawia się protestów pracowników i utraty klientów na rzecz konkurencyjnych marek.

W dokumencie podano odpowiedzi na niektóre istotne dla producentów żywności pytania, takie jak:

  • Dlaczego warto stosować detekcję rentgenowską do kontroli żywności?
  • Czy promieniowanie rentgenowskie ma wpływ na bezpieczeństwo, smak, teksturę lub wartość odżywczą żywności?
  • Jaka jest różnica między kontrolą rentgenowską a napromieniowaniem żywności?
  • Jaka jest różnica między promieniowaniem rentgenowskim a radioaktywnością?
  • Na ile bezpieczne są systemy rentgenowskie w branży spożywczej?

Systemy rentgenowskie chronią przed radiacją

Słowo „radiacja" często bywa źle rozumiane i może wywoływać najróżniejsze reakcje. Zgadza się: obawa przed radiacją jest słuszna, co nie oznacza jednak (jak to wyjaśniono w tym opracowaniu), że producenci żywności powinni obawiać się kontrolowania produktów za pomocą promieniowania rentgenowskiego.

Przy inspekcji rentgenowskiej produktów żywnościowych stosuje się skrajnie małe dawki promieniowania. Co więcej, korzystanie ze sprzętu do tego rodzaju inspekcji jest obwarowane szeregiem przepisów, a obsługa nowoczesnych systemów do inspekcji rentgenowskiej jest całkowicie bezpieczna dla ich operatorów.

Z opracowania można się także dowiedzieć, że prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia jest nie radiacja, tylko fizyczne zanieczyszczenia. Należy uznać, że kontrola rentgenowska sprzyja poprawie bezpieczeństwa żywności, a nie jego pogorszeniu, ponieważ trudno o rozwiązanie, które lepiej radziłoby sobie z wykrywaniem metalu, szkła, kamieni, zwapniałych kości oraz elementów z gumy i tworzyw o dużej gęstości.

Odwiedź stronę METTLER TOLEDO i pobierz opracowanie techniczne.

Czytaj także