Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-03-15
Czy prawidłowo interpretujesz pojęcie zespołu maszyn?

Wyjaśnienie definicji „Zespół maszyn" zawartej w Dyrektywie Maszynowej

Właściciele zakładów przemysłowych czyli użytkownicy lub integratorzy maszyn, którzy zajmują się zestawianiem maszyn powinni znać definicję „Zespołu maszyn" zawartą w Dyrektywie Maszynowej.

Zgodnie z  dyrektywą maszynową 2006/42/WE definicja zespołu maszyn brzmi następująco:

Zespół składający się z co najmniej dwóch maszyn lub maszyn nieukończonych, które w celu osiągnięcia określonego efektu końcowego, zostały zestawione i są sterowane w taki sposób, że działają jako zintegrowana całość.

W przypadku decyzji o zestawieniu ze sobą maszyn i/lub maszyn nieukończonych staje się automatycznie producentem nowego zespołu maszyn. Często jest to sytuacja nieświadoma, dlatego ważne jest, żeby mieć wiedzę jakie wymagania muszą być spełnione, żeby zestawione ze sobą maszyny lub maszyny nieukończone mogły zostać nazwane zespołem maszyn i jakie wynikają z tego implikacje w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia wynikające z  dyrektywy maszynowej dla tego zespołu jako całości.

Komisja europejska przygotowała Przewodnik do dyrektywy maszynowej, który szczegółowo określa niezbędne kryteria dotyczące kwalifikowania kiedy zespół złożony z  jednostkowych maszyn lub maszyn nieukończonych uznaje się za maszynę zespoloną:

  • jednostki składowe zostały ze sobą zestawione w celu spełniania wspólnej funkcji, na przykład produkcji danego produktu
  • jednostki składowe są połączone w funkcjonalny sposób, tak aby działanie każdej z  jednostek miało bezpośredni wpływ na działanie pozostałych jednostek lub zespołu jako całości, w związku z  czym niezbędne jest przeprowadzenie oceny ryzyka dla całego zespołu
  • jednostki składowe posiadają wspólny układ sterowania

 

MASZYNA ZESPOLONA – PRZYKŁAD

Przykładem często spotykanej sytuacji zestawienia maszyn i utworzenia maszyny zespolonej jest integracja w wygrodzonej strefie roboczej manipulatora oraz prasy na przykład prasy krawędziowej.

 

rysunek_400-300.png

Powyższy rysunek przedstawia robota oraz prase krawędziową wewnątrz konstrukcji ochronnej. Robot pobiera elementy blaszane, podaje je do prasy krawędziowej po czym następuje gięcie, a następnie odbiera elementy i układa je na stos. Działanie prasy krawędziowej zależy więc od manipulatora, który zajmuje się transportem materiału roboczego oraz odbiorem gotowego produktu. Zatem spełniony jest warunek dotyczący funkcjonalnej całości.

To przykład nowopowstałego zespołu maszyn, który znajduje się w strefie wygrodzonej, z wyłącznikami awaryjnymi, do której dostęp jest możliwy wyłącznie przez nadzorowane bramki dostępowe.

Bardzo istotne jest, żeby stworzyć ocenę ryzyka. W powyższym przypadku wykazałą ona występowanie wspólnych, charakterystycznych i znaczących zagrożeń w obrębie wygrodzonej konstrukcji ochronnej.

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, otworzenie każdej bramki dostępowej oraz wyzwolenie przycisku zatrzymania awaryjnego musi powodować zatrzymanie zarówno niebezpiecznych ruchów manipulatora jak i prasy krawędziowej.To oznacza konieczność zapewnienia wspólnego sterowania odpowiedzialnego za bezpieczeństwo. Przedstawiony zespół maszyn spełnia cechy maszyny zespolonej zawarte w Przewodniku do dyrektywy maszynowej.

Czy zestawienie maszyn zawsze jest maszyną zespoloną? Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do artykułu na naszej stronie www - LINK DO ARTYKUŁU

 

Jeśli planujecie Państwo modernizację na linii produkcyjnej - zapraszamy do kontaktu z zespołem naszych doświadczonych inżynierów:

AUTOMATECH
tel. (22) 753 24 80
tel. (22) 753 24 61
biuro.warszawa@automatech.pl
zamowienia@automatech.pl


Katalog Produktów
Katalog Usług Inżynierskich

www.automatech.pl
www.bezpieczenstwo-maszyn.com

Kup produkty w e-sklepie:
www.automatechsklep.pl

Obejrzyj nasze Webinary oraz filmy:
YT

Bądź na bieżąco, obserwuj nasze kanały:
LinkedIn
FB

 

Źródła:

  1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/42/WE z  dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn, zmieniająca dyrektywę 95/16/WE (przekształcenie)
  2. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/104/WE z  dnia 16 września 2009 r. dotycząca minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny użytkowania sprzętu roboczego przez pracowników podczas pracy
  3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z  dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. poz. 1228 z  późn. zm.)
  4. Przewodnik dotyczący stosowania dyrektywy 2006/42/WE w sprawie maszyn wydany przez Komisję Europejską – wydanie drugie, czerwiec 2010 r.