Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-10-29
Czym charakteryzuje się montaż elektroniki SMT?

Niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdujemy, to po wstępnym obejrzeniu się dookoła siebie z pewnością ujrzymy sprzęt elektroniczny. Dział elektroniki jest dzisiaj potęgą w świecie technologii, a zakres jej użyteczności wciąż wzrasta. Aktualnie, nawet do najprostszych narzędzi mocuje się inteligentne i ułatwiające prace systemy, nie wspominając już oczywiście o zaawansowanych urządzeniach produkcyjnych.

Zajrzyjmy jednak nieco głębiej niż w ogólne określenie systemów elektronicznych. Istotne w nich są przede wszystkim komponenty, dzięki którym impulsy prądowe zachowują się w zadane im sposoby. To, na czym dzisiaj się jednak skupimy to pewien sposób montażu tego typu podzespołów i różnice, które łatwo można dostrzec między nim, a nieco starszą metodą.

SMD/SMT - co to jest?

Już w nagłówku rzucone zostały dwa skróty odnoszące się do tej technologii. Trzeba sobie powiedzieć, że zarówno w przypadku użycia jednego i drugiego będzie wiadomo o co chodzi. Obydwa wyrażenia określają nam technologię montażu powierzchniowego komponentów na płycie z tą różnicą, że skrót z literą "T" na końcu odnosi się bezpośrednio do samej technologii, a "D" do specjalnych jej komponentów.

Montaż powierzchniowy to sposób umieszczania komponentów na tzw. płycie drukowanej PCB. Cała technologia polega na naklejeniu podzespołów przy użyciu specjalnej pasty lutowniczej na bazie cyny i ołowiu, a następnie podgrzaniu układu w odpowiedniej temperaturze. Cały proces wykonywany jest automatycznie przy użyciu maszyn. Zapewnia to wysoką precyzję z zakresem błędu wartości setnych milimetra. Sposób montażu SMD umożliwia tworzenie wysoce skomplikowanych i bardzo małych układów, którym ludzkie ręce niestety nie dałyby rady.

Różnice między montażem powierzchniowym, a przewlekanym

Nieco starszym systemem, będącym jednocześnie trudniejszym do zautomatyzowania jest montaż THT. Krótko mówiąc, polega on na przewlekaniu komponentów posiadających tzw. odnogi przez otwory w płytce, a następnie lutowanie nóżek z drugiej strony i odcięcie nadmiernego ich zapasu.

Różnica pomiędzy dwiema metodami jest ogromna. Montaż przewlekany jest wykonywany w stu procentach przez ludzi, więc liczba błędów może być mniejsza. Oznacza to również, że montowane komponenty muszą być większe i rzadziej rozmieszczone. Jak wiadomo, świat dąży do uzyskiwania wysokiej jakości w małych urządzeniach, więc pod tym względem SMD zdecydowanie przeważa.

Trzeba również zaznaczyć, że montaż powierzchniowy smd - https://prodel.com.pl/montaz-smt-smd/ gwarantuje hurtowe tworzenie obwodów w bardzo krótkim czasie. Nie można natomiast całkowicie skreślać sposobu przewlekanego, gdyż jego zaletą jest łatwość w naprawie potencjalnej i wykrytej usterki obwodu. 

obraz_1.jpg

Czego dotyczy usługa montażu SMD?

Firmy zajmujące się mocowaniem komponentów na płytkach również muszą działać zgodnie z wytycznymi. Podstawową z nich jest norma IPC-A-610F określająca, w jaki sposób i w jakich warunkach montaż ma się odbyć. Ponadto, po wykonanej pracy istotne jest testowanie układu, a następnie zapakowanie go w taki sposób, by w czasie transportu nie uległ on uszkodzeniu.
Często spotykaną usługą jest również realizacja projektów na podstawie wytycznych klienta odnośnie układów sterowniczych do takich urządzeń jak pralki, zmywarki czy paczkomaty.

Autor:
Prodel
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także