Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-02-22
Czym jest i jak działa wyłącznik silnikowy?

Czym jest wyłącznik silnikowy? Jak działa? Na co zwrócić uwagę, dobierając odpowiednie zabezpieczenie silnikowe? Jeśli szukasz optymalnego wyłącznika silnikowego, zapraszamy do lektury. W niniejszym artykule omawiamy podstawowe informacje na temat zabezpieczeń tego rodzaju.

1. Co to jest wyłącznik silnikowy?
2. Jak działają wyłączniki silnikowe?
3. Jak dobrać zabezpieczenie silnikowe?

Jak zabezpieczyć silnik elektryczny przed zwarciem lub przeciążeniem? Skutecznym sposobem jest zastosowanie wyłącznika silnikowego. Co to jest wyłącznik silnikowy i jak działa? Po co dokładnie się go stosuje? Jakie parametry wziąć pod uwagę, aby mieć pewność, że ostatecznie zdecydujemy się na odpowiedni produkt? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Co to jest wyłącznik silnikowy?

Wyłącznik silnikowy – zwany również termikiem – jest urządzeniem gwarantującym odpowiednią ochronę silnikom elektrycznym. Głównym zadaniem wyłącznika silnikowego jest oczywiście zapobieganie uszkodzeniu się wspomnianego silnika elektrycznego. Gdy tylko dojdzie do przeciążenia lub zwarcia, wyłącznik silnikowy odetnie automatycznie całe zasilanie elektryczne. Również zabezpieczy skutecznie elektryczny mechanizm w sytuacji, gdy dojdzie do zaniku fazy.
Silnikowe wyłączniki dobiera się, biorąc pod uwagę wymagania danego urządzenia. Na rynku aktualnie można dostępne są komponenty jednofazowe oraz trójfazowe. Jeśli szukasz dobrej jakości rozwiązań, koniecznie sprawdź ofertę na https://sklep.elus.pl/wylaczniki-silnikowe,2,434512, gdzie znajdziesz wiele różnorodnych modeli.

Jak działają wyłączniki silnikowe?

Dobrze dobrany wyłącznik silnikowy zawsze będzie reagować na prąd zwarciowy i przeciążeniowy. Rozwiązania tego rodzaju gwarantują nieprzerwaną i bezproblemową pracę, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy w obwodzie mamy tak zwany prąd znamionowy.
Zabezpieczenie silnikowe poleca się stosować szczególnie tam, gdzie urządzenia pracują w ciężkich warunkach środowiskowych. Warto również wykorzystać je w sytuacjach, gdy rozruch danego silnika potrzebuje nieco większej mocy oraz, gdy mamy do czynienia ze zwiększonym ryzykiem, że dojdzie do przepięcia, zwarcia czy zaniknie faza.

Jak dobrać zabezpieczenie silnikowe?

Dobierając zabezpieczenie silnikowe, musisz zwrócić uwagę na takie parametry, jak napięcie znamionowe, maksymalna wartość napięcia oraz natężenie maksymalne. Równie ważna jest właściwość związana z mocą, którą wyraża się w kW. Niektóre zastosowania wymagają zwrócenia uwagi także na zakres regulacji nastaw. Aby mieć pewność, że termik sprawdzi się również w trudnych warunkach środowiskowych, warto wybierać te produkty, które mają klasę ochrony IP 65. Dobre zabezpieczenia silnikowe są istotne dla ochrony silników. Warto również upewnić się, że rozruch silnika przebiega prawidłowo, a prąd znamionowy silnika jest odpowiednio dopasowany.

Autor:
ELUS
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także