Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-12-30
Dlaczego warto wybrać enkoder programowalny?

Mnogość rozwiązań oraz standardów pracy i komunikacji urządzeń w dzisiejszym przemyśle niejednokrotnie powoduje problem z doborem odpowiednich do aplikacji urządzeń. Przedsiębiorstwa zajmujące się konserwacją i utrzymaniem ruchu maszyn oraz integratorzy automatyki często są zmuszeni do utrzymywania zapasu magazynowego urządzeń niezbędnych do wykonywania zakontraktowanych usług. Z tego względu, wprowadzenie urządzeń uniwersalnych pozwala na zmniejszenie kosztów operacyjnych przez redukcję stanów magazynowych niezbędnych do zapewnienia ciągłości prac. Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku są urządzenia programowalne, których parametry można konfigurować nawet u odbiorcy końcowego.

Konfiguracja enkoderów inkrementalnych

Programowalne enkodery inkrementalne firmy Posital Fraba dostępne są w różnych wariantach mechanicznych. Dostępne do dostosowania są takie właściwości jak:

  • rozmiar flanszy (ø36...58 mm),
  • rodzaj połączenia (synchro, zaciskowe, wał drążony),
  • rozmiar wałka (ø6...15 mm),
  • rodzaj połączenia (złącze lub przewód) i jego orientacja (osiowa lub promieniowa).

Opcjonalnie, urządzenia mogą zostać wykonane ze stali nierdzewnej 316L.

Parametry, które dostępne są do konfiguracji przez użytkownika to:

  • interfejs i zasilanie (HTL / TTL, 4,75...30 VDC),
  • liczba impulsów na obrót (1...16 384 impulsów/obrót),
  • kierunek zliczania impulsów.

Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są w artykule: Charakterystyka enkoderów inkrementalnych.

Rys. 1. Programator enkoderów UBIFAST
Rys. 1. Programator enkoderów UBIFAST

Programowalność oszczędnością czasu i pieniędzy

Zastąpienie rozwiązań sprzętowych oprogramowaniem pozwala na zwiększenie elastyczności oferowanych urządzeń. Dzięki temu, że zmiana interfejsu i rozdzielczości nie stanowi problemu, implementacja sprowadza się do ustalenia odpowiedniej wersji mechanicznej. Programator do enkoderów Ubifast umożliwia połączenie z urządzeniem przez przeglądarkę z poziomu tabletu, smartfona czy laptopa – nie jest wymagana instalacja żadnych dodatkowych aplikacji. Pociąga to za sobą możliwość uproszczenia łańcucha dostaw przez zastąpienie dotychczasowego asortymentu czujników pozycjonujących kilkoma niezbędnymi typami enkoderów w standardowych wersjach mechanicznych i programowanie ich na bieżąco. W przypadku sytuacji wymagających natychmiastowego działania, na przykład w utrzymaniu ruchu maszyn, jest to szczególnie istotna właściwość.

URZĄDZENIA PROMOCYJNE

W promocji znajdują się programowalne enkodery inkrementalne Posital Fraba. Więcej informacji na znajduje się na stronach internetowych urządzeń:

lub na stronie promocji.

WIĘCEJ INFORMACJI:

www.apautomatyka.pl
tel.: +48 67 357 10 80
biuro@apautomatyka.pl

PROFIL FIRMY AP Automatyka:
systemy pomiarowe * automatyka przemysłowa * elektronika * pomiar wilgotności * pomiar temperatury * pomiar dwutlenku węgla * pomiar ciśnienia * siłowniki elektryczne * urządzenia do stref EX * pomiar aktywności wody* enkodery absolutne (optyczne i magnetyczne) * enkodery inkrementalne (magnetyczne) * czujniki przechyłu (inklinometry) * linkowe czujniki drogi (enkodery linkowe) * akcesoria do czujników

Autor:
AP Automatyka
Dodał:
AP Automatyka S.C.

Czytaj także