Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2017-11-13
Oszczędzają miesięcznie 50 000 wydruków

Monitoring temperatury w transporcie

Rozwój bezprzewodowych protokołów komunikacyjnych, charakteryzujących się niskim zużyciem energii w połączeniu z coraz bardziej zaawansowanymi aplikacjami dostępnymi dla urządzeń mobilnych radykalnie zmienia rynek monitorowania obiektów będących w ruchu.

Wymagania prawne szczegółowo określają warunki w jakich powinny być transportowane farmaceutyki i żywność.


Jeszcze do niedawna systemy monitorowania warunków transportu były bardzo uciążliwe dla użytkowników. Konieczność archiwizowania papierowych dokumentów, brak uniwersalnych urządzeń do odczytywania danych powodował, że procesy  były pracochłonne i drogie.
Poniżej przedstawiamy konkretny przypadek zastosowania nowych - mobilnych rozwiązań, które radykalnie zmniejszyły koszty i usprawniły dystrybucję produktów podlegających procedurze "zimnego łańcucha"

Dystrybutor farmaceutyków

Duży dystrybutor produktów farmaceutycznych poszukiwał rozwiązania umożliwiającego wygodny monitoring tzw. „zimnego łańcucha", czyli wymagań transportu produktów farmaceutycznych w ściśle określonych warunkach (odpowiedni zakres temperatury) oraz ich dokumentacji.
Dotychczasowe rozwiązanie, oparte na termografach – rejestratorach temperatury z drukarkami paragonowymi, generowało około 50 000 stron wydruków miesięcznie, które musiały być archiwizowane, zarówno przez dystrybutora jak i apteki.
Dodatkowo, ze względu na papierową formę raportów zgromadzone dane nie mogły być analizowane, a ich przeglądanie było znacznie utrudnione.

Zastosowanie bezprzewodowych rejestratorów i technologii mobilnych

Żadne z dostępnych na rynku rozwiązań nie spełniało wszystkich kryteriów klienta.
W ramach projektu, firma Efento przygotowałą rozwiązanie o nazwie Efento Transport umożliwiające m.in. cyfrową archiwizację pomiarów temperatury i ich bezpośrednie wysyłania do serwerów klienta oraz realizację funkcji związanych ze spedycją / logistyką czyli zarządzanie dostawami, zwrotami, reklamacjami, itp.
Przygotowany zestaw składa się z bezprzewodowych czujników, pracujących w technologii Bluetooth Low Energy, które współpracują ze smartfonem, w który wyposażony jest kierowca. Czujniki mierzą temperaturę, zapisując ją w swojej pamięci (na wypadek awarii) i jednocześnie przekazują dane do smartfona z zainstalowaną aplikacją Efento Transport. Temperatura jest analizowana i zapisywana w smartfonie i w razie przekroczenia progów alarmowych kierowca powiadamiany jest alarmem dźwiękowym, a centrala dostaje powiadomienie SMS.
W aplikacji jest zaimplementowany system dystrybucji paczek, dzięki temu raporty temperaturowe, które są wysyłane w momencie dostawy do centrali i apteki można skojarzyć z konkretną dostawą co pozwala na weryfikację warunków dostawy każdej przesyłki.

 

monitorowanie temperatury w transporcie
M
onitorowanie temperatury w transporcie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Efekty

W efekcie wdrożenia, ciągu 4 miesięcy uzyskano system cyfrowej archiwizacji raportów wraz z systemem spedycji, w cenie około 30% niższej niż tradycyjne rozwiązania monitorujące temperaturę.
System przeszedł audyty światowych producentów, oczekujących zapewnienia stałych, zgodnych z wymaganiami regulatora warunków dystrybucji swoich leków. W wyniku wdrożenia, klient miesięcznie oszczędza 50 000 wydruków, koszty wdrożenia zwróciły się w ciągu 6 miesięcy, ze względu na eliminację ręcznej archiwizacji dokumentów. Opracowany produkt: Efento Transport stosowany jest obecnie w około 60% samochodów przewożących farmaceutyki w Polsce. W zależności od indywidualnych potrzeb klientów prowadzone są dalsze prace związane z doskonaleniem i dostosowaniem produktu do potrzeb klienta.

 

transport efento.png
E
fento Transport - ekran

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zapraszamy na film: Efento Transport - monitorowanie tempratury w transporcie


O firmie Efento

Produkty firmy Efento zostały nagrodone złotym Medalem na Targach Automaticon 2017, firma została wybrana przez Deutsche Telekom, jako jedna z 9 firm europejskich do przygotowania rejestratorów do nowo uruchamianej sieci Internetu Rzeczy - NB-ToT


Efento projektuje i produkuje sensory, aplikacje mobilne i platformę serwerową do monitorowania temperatury (oraz innych wielkości fizycznych) produktów wrażliwych na jej zmiany. Sensory Efento to uniwersalne rejestratory temperatury i wilgotności pracujące w technologii Bluetooth Low Energy, w których użytkownik wybiera tryb pracy.
Rejestrator może współpracować bezpośrednio ze smartfonami / tabletami lub z Gateway i platformą Efento Cloud. Nasze rozwiązania pozwalają monitorować warunki otoczenia i zapewnić bezpieczeństwo w trakcie przechowywania lub transportu produktów wrażliwych na zmiany temperatury lub wilgotności takich jak szczepionki, żywność czy leki.

W zależności od wyboru aplikacji rejestratory Efento mogą pełnić następujące funkcje:

- Efento Transport – system monitoringu i rejestracji temperatury w transporcie składający się z bezprzewodowych sensorów temperatury współpracujących z telefonami z systemem Andorid i zainstalowaną darmową aplikacją. System umożliwia rejestrację temperatury wraz z alarmami dźwiękowymi o jej przekroczeniu, generowanie raportów i ich wysyłkę przez e-mail oraz obsługę wydawania przesyłek. System zastępuje termografy i pozwala osiągnąć duże oszczędności związane ze zużyciem papieru. W typowych wdrożeniach inwestycja zwraca się w przeciągu 6 miesięcy.

- Efento Inspector – dedykowane dla przychodni rozwiązanie do monitorowania temperatury w lodówkach medycznych. System składa się ze stacji bazowej z wyświetlaczem oraz komunikujących się z nią sensorów bezprzewodowych. System umożliwia m.in. wysyłanie SMS / e-mail z powiadomieniami, generowanie automatycznych raportów, powiadomienia dźwiękowe o przekroczonych progach temperatury oraz sygnalizowanie braku prądu w obiekcie. Efento jest zgodne z wymaganiami SANEPIDu.

- Efento Logger – bezprzewodowy rejestrator temperatury i wilgotności komunikujący się z telefonami i tabletami przy pomocy Bluetooth 4.0. Rejestrator zapisuje w swojej pamięci 28 000 pomiarów, które mogą być później bezprzewodowo przesłane do telefonu lub tabletu. Aplikacja Efento Logger oprócz odczytu danych z pamięci rejestratorów oblicza statystki takie jak SAT, GDDC czy średnia temperatura kinetyczna

- Efento Cloud – platforma serwerowa gromadząca i przetwarzająca dane z sensorów Efento. Platforma przeznaczona jest do obiektów, w których monitorowane jest od kilkunastu do kilkuset punktów pomiarowych np. hurtownie farmaceutyczne, chłodnie czy magazyny. Dane do platformy mogą być przesyłane z dowolnej lokalizacji, a użytkownik ma do nich dostęp przez przeglądarkę internetową. Platforma pozwala na wyświetlanie danych, generowanie raportów z dowolnego okresu czasu oraz konfigurację alarmów SMS / e-mail. Dostęp do Efento Cloud nie wiąże się z żadnymi opłatami cyklicznymi (subskrypcja).

www.efento.pl

 

 

 

 

Autor:
Efento
Źródło:
Efento
Dodał:
Efento

Czytaj także