Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-02-20
Pilotaż rejestratorów Nb-IoT w supermarkecie

Wchodzi Internet Rzeczy

Monitoring temperatury i wilgotnosci w supermarkecie

Pilotażowy monitoring temperatury oparty o NB-IoT został uruchomiony w jednym z supermarketów w Radomiu.

 

Rejestrator temperatury Nb-IoTw lodówce
Rejestrator temperatury Nb-IoTw lodówce

 


Monitorowane są rozproszone lady chłodnicze oraz chłodnia stacjonarna - razem 15 punktów. Dane z "chmury" dostępne są online dla centrali, serwisanta i personelu sklepowego. Możliwe jest generowanie alarmów i automatycznych raportów łącznie w analizą.
Koszt pojedynczego urządzenia to kwota około 590 zł brutto, jednorazowa opłata za podłączenie do chmury 200 zł brutto, spodziewany koszt karty SIM - 50 zł na okres 5 lat. czas pracy urządzenia na baterii - 5 lat.
Czas instalacji systemu około 2h.

 

Rejestrator temperatury Nb-iot w ladzie chłodniczej
Rejestrator temperatury Nb-iot w ladzie chłodniczej

 NB-IoT

 Film wyjasniający zasadę działania Nb-IoT

Monitoring temperatury Nb-iot.jpg
Monitoring temperatury Nb-iot.jpg

 NB - IoT to kluczowa technologia dla rozwoju Internetu Rzeczy, która umożliwia połączenie w jeden system setek tysięcy urządzeń.

Najważniejszą zaletą nowej sieci szkieletowej będzie możliwość bezpośredniej komunikacji z urządzeniami końcowymi, które będą pracować z zasilaniem bateryjnym nawet przez 10 lat.
Przykładowo czujniki rozmieszczone w lesie będą przekazywać dane o temperaturze i wilgotności gleby wprost do stacji bazowych, a następnie do platformy "w chmurze". Analiza danych "w chmurze" umożliwi szybką ocenę zagrożeń i powiadamianie odpowiednich służb.
Nowoczesne czujniki bezprzewodowe powinny korzystać z transmisji dedykowanych dla rozwiązań sensorowych, czyli oszczędzających energię, pozwalających budować duże i rozległe sieci: Bluetooth, NB-IoT, LTE Cat M1. Warto zwrócić uwagę, że urządzenia komunikujące się przy użyciu NB-IoT i LTE Cat M1 korzystają z pasma licencjonowanego, co praktycznie eliminuje możliwość zakłóceń i zapewnia wysoką niezawodność transmisji danych.
Korzyści z wykorzystania modelu przetwarzania w chmurze w sektorze przemysłowym (techniczne, finansowe, organizacyjne itd.)
Przede wszystkim koszty związane z wdrożeniem i eksploatacją rozwiązań opartych o chmurę są znacznie niższe w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.
Wynika to z niskich kosztów instalacji i braku konieczności obsługi (zarządzanie serwerami, aktualizacje, itd.) po wdrożeniu.
Z praktyki, widzimy znacznie większą niezawodność rozwiązań opartych o chmurę - klienci, którzy zaczynali od rozwiązań LAN przenoszą się na chmure, nie mieliśmy przypadków odwrotnych.

 

Rejestratory Nb-IoT

 

 

Rejestrator temperatury Nb-IoT
Rejestrator temperatury Nb-IoT

 Karty katalogowe dostępnych rejestratorów Nb-IoT

Rejestratory Efento NB-IoT transmitują dane korzystając z sieci NB-IoT (Narrowband IoT) i nie wymagają żadnych dodatkowych urządzeń (routera, gatewaya, itd.). Urządzenie jest zasilane dwoma bateriami AA, dzięki czemu instalacja nie wymaga prowadzenia kabli zasilających i sygnałowych. Okres wykonywania pomiaru jest konfigurowalny z zakresu 1 minuta 10 dni. Dodatkowo, ustawić można okres transmisji danych do platformy Efento Cloud w celu wydłużenia czasu pracy urządzenia na baterii. Rejestrator umożliwia konfigurację progów alarmowych, przekroczenie których spowoduje natychmiastową transmisję danych do Efento Cloud, bez względu na skonfigurowany okres transmisji.

Rejestrator wyposażony jest również w interfejs Bluetooth Low Energy, który umożliwia lokalny odczyt danych przy pomocy smartfona z aplikacją Efento Logger oraz konfigurację urządzenia bez podłączania go do komputera czy instalacji sterowników! Urządzenie może być również konfigurowane zdalnie przez Efento Cloud.

Na życzenie klienta każdy z rejestratorów Efento może być dostarczony ze świadectwem wzorcowania zgodnie z normą ISO/IEC 17025. Badanie są wykonywane w zewnętrznym laboratorium pomiarowym, przy użyciu termometru laboratoryjnego wzorcowanego z odniesieniem do wzorców Głównego Urzędu Miar.
wiecej informacji www.efento.pl

Autor:
T. Sz
Źródło:
www.efento.pl
Dodał:
Efento

Czytaj także