Ethernet POWERLINK to protokół komunikacyjny czasu rzeczywistego, który może być zaimplementowany na dowolnym standardowym sprzęcie oraz procesorze Ethernet. POWERLINK jest jedynym rozwiązaniem czasu rzeczywistego na bazie przemysłowego Ethernetu z mikrosekundową prędkością i precyzją, które nie wymaga obsługi poprzez dedykowane układy ASIC.
Do konfiguracji sieci POWERLINK nie jest też wymagany specjalny sprzęt (np. w postaci zarządzalnych switchy), gdyż może on pracować na standardowych urządzeniach sieciowych. Ta wyjątkowo szybka sieć jest kluczowa dla wielu branż, gdzie czasy reakcji poniżej 0.5 milisekundy wymagane są nawet w podstawowych operacjach przełączania. Wykorzystując funkcje Direct Cross Traffic, Poll Response Chaining czy Multiplexing ten protokół potrafi z wyjątkową dokładnością zsynchronizować wiele osi wraz z przesyłem dużej ilości danych asynchronicznych.
Światowy rekord prędkości sieci należy do Ethernet POWERLINK i polega na synchronizacji 728 osi w czasie cyklu 400 mikrosekund. Dzięki zastosowaniu mechanizmu Poll Response protokół ten jest niezwykle odporny na zakłócenia EMC, a odporność ta nie maleje wraz ze zwiększaniem liczby punktów w sieci.
POWERLINK jest protokołem otwartym, zatem może go stosować każdy bez żadnych opłat licencyjnych.
Yaskawa i KUKA wykorzystują POWERLINK
KUKA i Yaskawa MOTOMAN oferują obecnie sterowniki robotów wyposażone w interfejs POWERLINK. Roboty tych producentów można teraz idealnie zintegrować z systemami automatyki B&R. Dla producentów maszyn oznacza to konkretne korzyści: łatwiejsze programowanie
robotów, zwiększona wydajność produkcji i większa elastyczność.
W środowisku IEC 61131 wykorzystywanym dla sterowników B&R, dostępne są biblioteki do programowania robotów, co umożliwia ich sprawną integrację z ogólnym programem dla maszyn. W ten sposób przyspieszony zostaje rozruch eksploatacyjny i zwiększona dokładność
taktowania.
Dodatkowy terminal operatora jest niepotrzebny
Ponieważ sterownik robota jest całkowicie zintegrowany z ogólnym systemem sterowania, robot nie potrzebuje własnego terminala operatorskiego. Wszystkie dane eksploatacyjne i diagnostyczne można wyświetlać i modyfikować na głównym terminalu maszyny.
• Najważniejsze cechy
• Programowanie robotów zgodne z IEC 61131
• Robotyka idealnie zintegrowana z automatyką
• Ograniczenie kosztów sprzętu
• Duży wybór platform robotyki
Obecnie dostępny jest sterownik robota KR C4 firmy KUKA ze zintegrowanym interfejsem POWERLINK. Odpowiedni plik z opisem urządzenia można włączyć do systemu sterowania B&R. KUKA oferuje również bibliotekę mxAutomation do programowania sterowników robotów w znanym środowisku IEC 61131 Automation Studio, co umożliwia sprawną integrację logiki robotów z ogólnym oprogramowaniem dla maszyn.
Yaskawa oferuje aktualnie interfejs POWERLINK zintegrowany ze sterownikiem robota DX200. Plik z opisem urządzenia i biblioteka MotoLogix zapewniane przez Yaskawa umożliwiają integrację sterownika z systemem sterowania B&R. MotoLogix umożliwia producentowi maszyny programowanie sterownika robota w językach IEC 61131 w celu jego bezpośredniej integracji z aplikacją.
Comau i Staubli
Sterowniki robotów C5G (Comau) i CS9 (Stäubli) od jakiegoś czasu są zintegrowane z interfejsami POWERLINK. Dzięki nowym rozwiązaniom od KUKA i Yaskawa, użytkownicy mają teraz maksymalną swobodę wyboru platformy robotów.
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Rozwiązania B&R dla przemysłu pakującego
W branży konsumenckich towarów pakowanych , opakowanie produktu odgrywa kluczową rolę. Jako ogniwo pośrednie między konsumentem a produktem,...
-
-
-
-
-