Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-01-14
Spawarki - jaki sprzęt wybrać do swojego warsztatu

Wydaje się, że w każdym warsztacie majsterkowicza powinno się znaleźć miejsce dla odpowiednich sprzętów, które będą ułatwiać pracę. Do nich zaliczyć możemy rzecz jasna spawarki, które cieszą się niezmiennie dużą popularnością. To funkcjonalne i praktyczne urządzenie, które sprawdzą się przy wielu warsztatowych pracach. Spawarka, jeśli zostanie odpowiednio dopasowana do potrzeb użytkownika, może ułatwić prace w warsztacie, zarówno przydomowym, jak i profesjonalnym.

Pojawia się jednak pytanie jak wybrać ten sprzęt, by faktycznie spełniał oczekiwania. Poniżej podpowiemy jakie urządzenie będzie można wybrać.

Spawarka dla amatora - co możemy wybrać?

Spawarka dla amatora to urządzenie, które nie powinno być zbyt drogie, jednocześnie trzeba być świadomym tego, że te urządzenia, jakie obecne są na rynku, należą do mocno zróżnicowanych. Spawanie nie powinno stanowić problemu, szczególnie gdy ktoś nie jest w to wprawiony, dlatego wybierana spawarka powinna być stosunkowo prosta w obsłudze. Dostępne urządzenia to spawarki gazowe, inwerterowe czy w technologii MIG.

Spawarka gazowa - znana od dawna

Jeśli ktoś już dawno miał do czynienia ze spawaniem najprawdopodobniej zna spawarki gazowe. To modele najstarsze, przechowywany obecnie w butli gaz pozwala na dość sprawne spawanie, natomiast urządzenie jest duże, a jeśli będzie źle obsługiwane może się także okazać niebezpieczne. Dlatego w przypadku urządzeń dla amatora najczęściej stawia się na spawarki elektryczne.

Spawarka transformatorowa

Elektryczna spawarka to urządzenie, które uznawana jest za uniwersalne. Prostymi modelami będzie spawarka transformatorowa, które działa elektrodami otulonymi MMA. Te urządzenia należą jednak do dość dużych, dlatego wiele osób decyduje się na mniejsze sprzęty i tutaj w grę wchodzą sprzęty inwertorowe.

Poręczna spawarka inwertorowa

Powszechnie wybieranym rozwiązaniem jest obecnie spawarka inwertorowa. To sprzęt, który uznawany jest za poręczny, pracuje także w technologii MMA, jednak jest to urządzenie mniejsze niż wspominana spawarka transformatorowa. Takie urządzenie doskonale sprawdza się w przydomowym warsztacie, nie ma obaw o to, że elektrody będą się kleić do spawanej powierzchni. Można ją spokojnie stosować w użytku prywatnym jak i profesjonalnym. Poza urządzeniami inwertorowymi mamy także sprzęty, które działają w technologii MIG i określane są jako migomat. To również praktyczny, poręczny sprzęt, który doskonale sprawdza się w momencie, gdy będzie się spawało małe elementy jak w samochodach czy w urządzeniach mechanicznych.

Wybierz konkretnie pod swoje oczekiwania

Dostępne w sprzedaży spawarki są zróżnicowane, dlatego kupujący mogą liczyć na coś atrakcyjnego, co będzie spełniało ich oczekiwania. Wybór powinien być przede wszystkim uzależniony od tego jak będzie się z danego sprzętu korzystać. Czy będzie to urządzenie przeznaczone do celów profesjonalnych, amatorskich, jak często będzie się z tego sprzętu korzystało? Wszystkie te kwestie przy wyborze powinny być brane pod uwagę.

Autor:
SPIDWELD
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także