artykuł sponsorowany
Kruszarka kruszarce nierówna: właściwy wybór sprzętu to nie tylko kwestia późniejszej efektywności urządzenia, ale również np. odpowiedniej konserwacji. Jakie są typy kruszarek w przemyśle i na co zwrócić uwagę planując jej zakup?
Kruszarki są urządzeniami, które - patrząc na to ogólnie - służą do rozdrabniania materiału. W wyniku ich działania dochodzi do powstania kruszywa, które cechuje się zróżnicowanymi cechami użytkowymi w zależności od bazy surowcowej. Należy zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy procesem kruszenia a mieleniem. O ile ten pierwszy polega na rozdrabnianiu materiału tak, by miał średnicę większą niż 1 mm, mielenie doprowadza do wygenerowania miału o wartości niższej niż wspomniana.
Rodzaje kruszarek a właściwy dobór sprzętu
Analizując oferty sprzętu należy zwrócić na to, jak typ sprzętu proponuje dany producent kruszarki (zob. http://rex-kam.pl/kruszarki/) - ich rodzaj ma znaczenie zarówno dla końcowego efektu prac jak i sposobu działania. W ten sposób wyróżnić można podstawowe kruszarki szczękowe, które działają w sposób cykliczny oraz maszyny działające w trybie ciągłym. Są nimi kruszarki:
- uderzeniowe
- stożkowe
- walcowe.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że rynek zapewnia sprzedaż kruszarek, które podzielić można również pod kątem ich mobilności. W ten sposób do wyboru są urządzenia stacjonarne jak i kruszarki, które - dzięki mniejszym wymiarom i ogólnej swobodzie transportu - można wykorzystywać w dowolnych miejscach. Oferty obejmują też urządzenia łączące obie te opcje.
Jak działają kruszarki przemysłowe?
Urządzenia te zapewniają pełne kruszenie materiałów dostosowanych do mechanicznego rozdrabniania. Dochodzi do niego poprzez zgniatanie i ścinanie brył. Działające w ten sposób kruszarki szczękowe są najczęściej spotykanym typem sprzętu. Nieco inaczej działają jednak kruszarki stożkowe. W ich przypadku kluczowe jest osiągnięcie maksymalnego stopnia rozkruszenia materiału - stąd idealnie nadają się do obróbki produktów suchych, podatnych na nacisk. Z kolei kruszarki walcowe, wykorzystujące obracające się elementy umożliwiają precyzyjne rozkruszanie oraz zgniatanie, a następnie ogólne mielenie materiałów charakteryzujących się przeciętną twardością materiałową.
Co zrobić jeśli niezbędne jest skruszenie materiałów o ponadprzeciętnej wytrzymałości na pracę mechaniczną? Rozwiązaniem są kruszarki udarowe. Ich specyfika pozwala na sprawną obróbkę materiałów wyjątkowo twardych - np. skał czy elementów, których specyfika nie pozwala na rozkruszanie innymi urządzeniami. O ich skuteczności decyduje przede wszystkim nacisk poszczególnych elementów oraz dodatkowy element wirowania.
Gdzie zakupić i modernizować kruszarki?
Planując zakup kruszarki - lub serwis czy modernizację aktualnego sprzętu - warto wybierać marki ze szczególnym doświadczeniem na rynku. Dobrym wyborem jest również korzystanie z usług firm zapewniających zarówno przygotowanie sprzętu jak i usługi projektowe. Tak działa Rex-Kam - biuro projektowania maszyn w Bydgoszczy. Sprzyja to kompleksowości realizacji: od obsługi w zakresie koncepcji sprzętu po wykonanie kruszarki czy innych urządzeń. To m.in. młyny, przesiewacze, suszarnie.
- Źródło:
- rex-kam.pl
Czytaj także
-
Kompleksowa obsługa produkcji cementu
Produkcja cementu wymaga połączenia siły i finezji na każdym jej etapie - transportu, ogrzewania, czy też przemiału materiału. Bezpośrednie...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-