Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-10-11
Trzymamy poziom. Nowa seria krzyżowych poziomic serii GN 2276

Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty nowe, krzyżowe poziomice, które umożliwiają sprawdzenie odchylenia jednocześnie w dwóch kierunkach. Nowy produkt nosi oznaczenie GN 2276 i dzięki solidnej obudowie sprawdzi się w trudnych warunkach pracy.

„Bacznie przyglądamy się potrzebom osób, które posługują się naszymi elementami w codziennej pracy. Dlatego z myślą o ułatwieniu pracy monterom, serwisantom i innym osobom obsługującym maszyny i urządzenia, Elesa+Ganter stworzyła serię poziomic krzyżowych GN 2276. To rozwiązanie polecamy szczególnie do maszyn i urządzeń, które wymagają poziomowania przed rozpoczęciem pracy, i które są transportowane, przewożone lub przenoszone z miejsca na miejsce." – powiedział Filip Granowski - Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Przykładami maszyn, w który sprawdzą się nowe poziomice, są:

• mobilne urządzenia dźwigowe,
• traki do drewna,
• przesiewacze
• urządzenia geodezyjne.

Konstrukcja serii GN 2276

Seria poziomic GN 2276 jest wykonana jako połączenie dwóch poziomic rurowych, które zostały zamknięte w solidnej metalowej obudowie. Obudowa chroni poziomice przed uszkodzeniem, pozwala na skuteczny montaż oraz zapewnia możliwość regulacji (dla wersji JV).

 

poziomica_GN_2276.jpg

 Zdjęcie 1. Budowa poziomicy serii GN 2276. W wersji z dokładnością do 6 minut kątowych w naturalnym kolorze anodowanego aluminium (ALN).

Na zdjęciu powyżej widoczne są dwie poziomice rurowe, umieszczone w stosunku do siebie pod kątem 90 stopni. Takie ułożenie pozwala wskazywać poziom w dwóch prostopadłych względem siebie płaszczyznach. Jednak w odróżnieniu od poziomic oczkowych, odchylenie w każdej z płaszczyzn przedstawiane jest osobno. Dzięki temu możemy bardzo łatwo zorientować się, czy istnieje konieczność regulacji oraz jaki jest jej kierunek.

Przy poziomicach tej serii możemy wybierać pomiędzy dwoma poziomami czułości. Czułość to parametr poziomicy, który mówi nam o jaki kąt przesunie się koniec 1 metrowej długości liniału, gdy pęcherzyk gazu w rurce poziomicy przemieści się o 2 mm. Lepiej obrazuje to rysunek poniżej:

 

czulosc_poziomicy.png

 Rysunek 1. Wyjaśnienie pojęcia czułości poziomicy jako różnicy wysokości "w" dla przesunięcia pęcherzyka gazu w rurce o 2 mm.

Im wyższa czułość tym dokładniejsze wyregulowanie urządzenia. Zatem wyższa czułość sprawdzi się dla dużych maszyn i urządzeń.

Nie tylko czułość, czyli jak i gdzie zamontować poziomicę

Dwie wersje poziomic serii GN 2276 pozwalają na zamontowanie ich na różnych urządzeniach oraz na różnych powierzchniach. Są urządzenia, w których nie ma problemu z przygotowaniem powierzchni bazującej oraz otworów montażowych, tak aby jednoznacznie ustalić poziomicę względem wybranej płaszczyzny urządzenia. Między innymi dla takich sytuacji wprowadziliśmy serię AV, czyli bez regulacji.

W przypadku ograniczonych możliwości ingerencji w konstrukcję maszyny lub montażu na elementach, bez przygotowanej wcześniej powierzchni referencyjnej, dostępna jest wersja z regulacją – JV. Dzięki regulacji, mamy możliwość ustalenia pozycji poziomicy względem urządzenia. Pozwala to na montaż poziomicy na dużych odlewach, które mają zawsze pochylone (ze względów technologicznych) ścianki. Łatwiej jest bowiem wywiercić 3 otwory, niż wykonać płaszczyznę referencyjną (bazową) dla poziomicy. Dlatego też wersja z regulacją to proste rozwiązanie, które niweluje te niedogodności. Wersja z regulacją pokazana jest na zdjęciu poniżej:

 

poziomica_z_regulacja_polozenia_widok_odwroconej_poziomicy.jpg

 Zdjęcie 2. Odwrócona do góry nogami poziomica krzyżowa serii GN 2276 w wersji z regulacją położenia (JV).

Poziomicę w wersji JV stawia się na wypuście umieszczonym w centralnym punkcie podstawy, a dokręcając odpowiednio każdą z 3 śrub mocujących, możemy ustalić położenie poziomicy względem nierównej powierzchni. Idealnie sprawdzi się na odlewach oraz tam, gdzie występuje delikatna niewspółosiowość powierzchni bazującej do tej, na której montujemy poziomicę.

Solidna metalowa obudowa umożliwia precyzyjną regulację oraz gwarantuje brak uszkodzeń podczas montażu. Całość jest bardzo sztywna i zwarta. Zakres regulacji dla wersji JV wynosi +/- 2 stopnie.

Podsumowanie

Seria poziomic krzyżowych GN 2276 idealnie sprawdzi się do mobilnych zastosowań, gdzie istnieje potrzeba odpowiedniego ustalenia urządzenia przed pracą. Dzięki dwóm wersjom, można je wykorzystać zarówno na etapie projektowania maszyn jak i podczas modernizacji, gdzie nie mamy często możliwości wprowadzania radykalnych zmian lub są one trudne i kosztowne do wykonania.

Więcej informacji o poziomicach krzyżowych znajduje się TUTAJ lub u naszych Doradców Technicznych, którzy z przyjemnością wspomogą wiedzą i doświadczeniem w tym, jak i wielu innych tematach związanych z budową maszyn i urządzeń.

 

 

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 85 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 45 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stutgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (35 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.

Czytaj także