Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-09-14
Jak uniknąć oparzenia dłoni w procesie technologicznym, wymagającym użycia wysokiej temperatury?

Case study firmy KELLER

Konstruktorzy maszyn i urządzeń wielokrotnie muszą zmagać się z problemem zapewnienia bezpieczeństwa operatora w procesach technologicznych, wymagających użycia wysokiej temperatury. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale już jednosekundowe narażenie skóry na działanie temperatury ok. 70°C może wywołać martwicę naskórka. Wraz ze wzrostem temperatury ryzyko oparzenia drastycznie wzrasta. Oczywiście, osoba obsługująca urządzenie, które emituje wysoką temperaturę, musi stosować niezbędne środki ochrony osobistej i zachowywać wszelkie zasady BHP, jednak zadaniem konstruktora jest zaprojektowanie takich rozwiązań, które zapewnią najwyższy stopień bezpieczeństwa i wygody operatora.

W niniejszym artykule przedstawiamy maszynę do hot stampingu HS K-Desk Precision produkcji firmy KELLER (www.e-keller.pl), w której zastosowano rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo i ochronę dłoni operatora.

 

Keller_logo.png

                                   Rys. 1 KELLER Poligrafia dla przemysłu – logo

Firma „KELLER Poligrafia dla przemysłu" jest rodzinną firmą z 25 letnim doświadczeniem w druku przemysłowym i wieloletnim klientem Elesa+Ganter. Specjalizuje się w produkcji maszyn do przemysłowych procesów druku, najczęściej w technice sitodruku, tampodruku i hot stampingu. Maszyny wyprodukowane w KELLER mają zastosowanie w branży AGD, reklamowej, motoryzacyjnej, kosmetycznej, farmaceutycznej, opakowaniowej, szkła i wielu innych.

 

maszyna_do_hot_stampingu.png

             Rys. 2. Maszyna do hot stampingu HS K-Desk Precision produkcji firmy Keller

Maszyna HS K-Desk Precision (rys. 2) jest przeznaczona do zadruku na detalach o zróżnicowanych kształtach (płaskich, wypukłych, wklęsłych) i znajduje swoje zastosowanie w branży kosmetycznej, AGD i motoryzacyjnej. Wykorzystany w maszynie układ drukujący napędzany silnikami serwo, pozwala użytkownikowi na pełną kontrolę nad procesem i daje możliwość tworzenia receptur, skracających czas przezbrojenia do 15 minut. Maszyna może zostać skonfigurowana zgodnie z potrzebami użytkownika i wyposażona w akcesoria, które automatyzują cały proces.

Hot stamping, zwany także termodrukiem lub hot printem jest procesem suchego drukowania i jedną z głównych odmian tłoczenia na gorąco. Technologia opiera się o zastosowanie specjalnych folii, stempli i matryc wykonanych z materiału przewodzącego ciepło w celu uzyskania żądanego wzoru i struktury. Folie stosowane w hot stampingu to kilkuwarstwowe powłoki, które za pomocą nacisku i temperatury przenoszone są na określone podłoże. Rodzaj i typ folii dobiera się do powierzchni, na której będzie aplikowana.

Zalety hot stampingu:

• wysoka trwałość zadruku,
• atrakcyjny efekt,
• stosunkowo prosta aplikacja,
• wysoka wydajność,
• sucha metoda druku, która nie zanieczyszcza środowiska.

Matryce są najczęściej wykonywane z jednego z materiałów: kauczuku silikonowego lub metalu. W opisywanym urządzeniu, na płycie grzejnej, służącej do nagrzewania matryc zamontowano uchwyt Elesa+Ganer z izolacją cieplną MMT (rys. 3). Temperatura w tym miejscu osiąga około 250°C. Uchwyt służy do swobodnej wymiany matryc, bez konieczności oczekiwania na wystudzenie urządzenia.

 

brakujący.jpg

                             Rys. 3. Uchwyt MMT na maszynie HS K-Desk Precision

Uchwyt z termoizolacją MMT jest przeznaczony do stosowania przy wysokich temperaturach powierzchni. Zastosowane materiały i jego specyficzna budowa zapewniają optymalny rozkład temperatur i obniżoną przewodność cieplną. Dodatkowy element chwytny wykonany z technopolimeru, posiada specjalne kanały „wentylacyjne", umożliwiające przepływ powietrza pomiędzy nim, a prętem uchwytu, co znacznie redukuje temperaturę nagrzewania powierzchni chwytnej.

 

uchwyt_MMT.png

                                     Rys. 4. Uchwyt z izolacją cieplną MMT

Wyjątkowy kształt zapewnia komfortowy chwyt i odpowiedni dystans dłoni operatora od źródła ciepła. Uchwyt jest wyposażony w specjalne podkładki dystansowe, które są kolejną przeszkodą dla przewodnictwa ciepła. Ponadto, konstruktorzy KELLER użyli płyt dystansowych, które dodatkowo potęgują ten efekt (rys. 5).

 

uchwyt_MMT_na_podkladkach_dystansowych_izolacja_cieplna.png

 Rys. 5. Uchwyt MMT zamontowany na płytkach dystansowych i podkładkach utrudniających przewodność cieplną

Inżynierowie Elesa+Ganter przeprowadzili testy laboratoryjne na panelu rozgrzanym do 200°C. Rysunek 6 przedstawia rozkład temperatur na uchwycie MMT, uzyskanych w tym badaniu.

 

ACC_TEMP_MMT_PL-300dpi.jpg

          Rys. 6. Rozkład temperatur na uchwycie MMT, uzyskany w testach laboratoryjnych

Działanie urządzenia obrazuje film dostępny pod linkiem: KELLER maszyna do hot stampingu K-DESK PRECISION do zadruku elementów AGD.

Produkty Elesa+Ganter po raz kolejny umożliwiają rozwiązanie problemów technicznych i zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa w maszynach i urządzeniach naszych klientów.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami technicznymi, którzy służą pomocą w doborze właściwych rozwiązań.

Link do karty katalogowej opisywanego produktu:
Uchwyt MMT

 

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 85 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 45 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stutgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (35 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.