Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-05-16
Jak zoptymalizować proces pakowania – case study firmy DAMET –

Zoptymalizowanie stanowiska pracy ma ogromne znaczenie i stanowi wyzwanie w każdym przedsiębiorstwie. Dzięki optymalnemu układowi urządzeń i narzędzi w ciągu jednego dnia pracy możemy efektywniej wykonać większą liczbę zadań, jednocześnie dbając o równowagę obciążenia dla organizmu pracownika. Na przykładzie współpracy z firmą DAMET prezentujemy, w jaki sposób można zoptymalizować proces pakowania.

„Przedstawione niżej case study jest doskonałym przykładem tego, że dzięki przemyślanej konstrukcji oraz odpowiedniemu doborowi komponentów można osiągnąć rozwiązanie, które nie wymaga skomplikowanych modyfikacji, a przyczynia się do zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa pracy. Pomaga w tym odpowiedni dobór standardowych elementów maszyn, które są dostępne w naszej ofercie." – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Doskonałym przykładem optymalnego stanowiska pracy w branży przygotowywania paczek do wysyłki są stoły do pakowania firmy DAMET sp.j. Dańko, Jaksina (rys. 1).

 

stol_do_pakowania_Damet.jpg

 Rys.1. Stół do pakowania firmy DAMET sp.j. Dańko, Jaksina (ucinaczka zaznaczona na żółto).

Firma Damet oferuje dodatkowe moduły, pozwalające na dopasowanie stanowiska pracy do konkretnego procesu. Wszystkie produkty są nieustannie modernizowane, a ostatnie wdrożenie dotyczyło konstrukcji ucinaczki papieru/folii (rys. 2).

 

modul_tnacy.png

                                                         Rys. 2. Moduł tnący.

Ucinaczka służy głównie do cięcia papieru pakowego lub folii podczas procesu przygotowywania paczki do wysyłki. Jak można sobie wyobrazić, korzysta się z niej bardzo często.

Moduł tnący składa się z czterech głównych komponentów:

• Podstawa
• Prowadnica liniowa z wózkiem
• Specjalne dwukierunkowe ostrze
• Uchwyt dla użytkownika

Poprzednia konstrukcja ucinaczki (rys. 3) była wyposażona w uchwyt typu „L" (GN 559 rys.4), który pozwalał na bardzo stabilne pochwycenie wózka z ostrzem, a następnie wykonanie cięcia.

 

poprzednia_wersja_modulu_tnacego1.png

poprzednia_wersja_modulu_tnacego2.jpg

                                         Rys. 3. Moduł tnący w „starej" wersji.

uchwyt_GN_559.png

                                                 Rys. 4. Uchwyt GN 559.

Obsługa modułu tnącego była łatwa i intuicyjna, ponieważ podczas cięcia użytkownik trzymał bardzo solidnie uchwyt i był w stanie wygenerować dużą siłę (choć takowa wcale nie była konieczna), przesuwając wózek z nożami w lewą lub prawą stronę (rys. 5).

 

ulozenie_dloni_podczas_ciecia.jpg

                     Rys. 5. Ułożenie dłoni podczas procesu cięcia dla starej konstrukcji.

Fakt, że coś dobrze działa nie oznacza, że nie da się tego ulepszyć, czego doskonałym przykładem jest zmodyfikowana konstrukcja ucinaczki (rys. 6).

 

nowa_wersja_modulu_tnacego.png

nowa_wersja_modulu_tnacego_2.jpg

                                         Rys. 6. Moduł tnący w nowej wersji.

Nowa konstrukcja posiada wiele modyfikacji, które stanową „know how" producenta, ale jedną z kluczowych, jest zmiana uchwytu GN 559 na rękojeść EBK-H SOFT (rys. 7).

 

rekojesc_EBK-Soft.jpg

                                              Rys. 7. Rękojeści EBK-H SOFT.

 

 

Dzięki tej jednej zmianie operator uzyskał:

• wygodniejszy sposób obsługi narzędzia, ponieważ łapie rękojeść jedynie palcami, więc nie musi zbyt głęboko sięgać (rys. 8)
• pewny chwyt, gdyż sama rękojeść pokryta jest specjalnym, miękkim w dotyku, elastomerem
• intuicyjną obsługę, ponieważ rękojeść wyposażona jest w piktogram dopasowany do tej konkretnej aplikacji (strzałki lewo/prawo), informujący o możliwości cięcia w obu kierunkach

 

ulozenie_dloni_podczas_ciecia_nowa_wersja.jpg

                      Rys. 8. Ułożenie dłoni podczas procesu cięcia dla nowej konstrukcji.

Odnośnie oznaczeń na rękojeściach, w ofercie Elesa+Ganter dostępne są różnego rodzaju standardowe etykiety (rys. 9), które umieszcza się pod przezroczystą pokrywką, więc nie ulegają zużyciu podczas eksploatacji.

 

tarcze_z_oznaczeniami_MA.jpg

                   Rys.9. MA - Standardowe tarcze z oznaczeniami i symbolami do rękojeści.

W przypadku zastosowań, które wymagają pewnego, a zarazem delikatnego chwytu, idealnie sprawdzają się produkty z linii SOFT-TOUCH. W takim wykonaniu dostępne są nie tylko rękojeści, ale również uchwyty i pokrętła. Linia produktów SOFT-TOUCH posiada miękką i antypoślizgową powierzchnię, aby zapewnić bezpieczniejszy i bardziej stabilny pod względem ergonomicznym chwyt, nawet w tak niekorzystnych warunkach środowiskowych jak: wilgoć, suchość, gorąco, zimno i otłuszczenie powierzchni. Przykładem takich zastosowań są np. wszelkiego rodzaju urządzenia rehabilitacyjne, medyczne, sportowe czy też dźwignie sterujące w kabinie operatora dźwigu, wózka widłowego bądź innego pojazdu.

SOFT-TOUCH – link do wszystkich produktów pokrytych specjalnym miękkim elastomerem.

Karty katalogowe opisanych produktów:

GN 559 - Uchwyty
EBK-H SOFT – Rękojeści pokryte miękką powłoką i z możliwością zainstalowania etykiety
MA - etykiety/tarcze z oznaczeniami i symbolami do rękojeści

Strona internetowa firmy DAMET sp.j. Dańko, Jaksina:
www.damet.eu

 


W przypadku prowadzenia nowego projektu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym Elesa+Ganter, który służy pomocą w optymalnym rozwiązaniu każdego problemu natury technicznej.

 

 

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 85 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 50 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stuttgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (40 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.