Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-11-14
Jaki wózek do kompletacji zamówień wybrać? Podpowiadamy!

1.jpg

Kompletacja zamówień to jedna z czynności wykonywanych w magazynach w celu zebrania i połączenia w całość ładunków przeznaczonych do dalszego transportu: do klienta, kolejnego sklepu czy magazynu. By przebiegała sprawniej oraz szybciej wykorzystywane są wózki do kompletacji zamówień. A które sprawdzają się podczas tego zadania najlepiej?

Od czego zależy sprawna kompletacja zamówień

Podstawowym czynnikiem, który ma duży wpływ na przebieg procesu kompletacji zamówień w magazynie jest oczywiście odpowiedni wózek. Najlepszym rozwiązaniem są wózki widłowe oraz wózki kompletacyjne. Wykorzystanie dodatkowych urządzeń o dużym udźwigu (szczególnie tych z napędem) znacząco przyśpiesza sprawne pobieranie i gromadzenia, a także przewożenie ładunków. Wózki do kompletacji zamówień umożliwiają wykonanie większej ilości zadań, zwiększając przy tym wydajność oraz liczbę wychodzących z magazynu skompletowanych zamówień. Jednak sprawna kompletacja to nie tylko zasługa urządzeń.


W magazynach ważną rolę odgrywają jeszcze trzy czynniki. Pierwszym z nich jest optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Chodzi tutaj zarówno o odpowiednie rozmieszczenie regałów, jak i zapewnienie odpowiedniego przejazdu w wąskich korytarzach. Istotne dla transportu jest także zaplanowanie dróg wewnętrznych o odpowiednich wymiarach, tak aby możliwe było bezpieczne przemieszczanie ładunków przy pomocy urządzeń, a także ruch pieszy.


Kolejną składową mającą wpływ na proces kompletacji jest optymalne dopasowanie systemu składowania ładunków do charakteru magazynu. Odpowiedni system to większa wydajność. Inny rodzaj składowania ładunków będzie opłacalny dla towarów o krótkim terminie przydatności, a inny dla uniwersalnych akcesoriów. Warto przemyśleć to jeszcze na etapie planowania zagospodarowania magazynu, tak aby odpowiednio przystosować przestrzeń zarówno do składowanych produktów, jak i sposobu ich przechowywania, w celu zachowania odpowiedniej rotacji.


Ostatnim czynnikiem, który ma niebagatelne znaczenie dla powodzenia kompletacji zamówień jest tak zwany czynnik ludzki. A konkretnie - operator. To właśnie na nim spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo zamówień, prawidłową obsługę maszyn, dbanie o zapewnienie rotacji zamówień i prawidłowego przepływu produktów przez magazyn. Magazynierzy i operatorzy wózków odpowiadają nie tylko bezpośrednio za operowanie maszynami i kompletację zamówień, ale również za śledzenie i odnotowanie stanów magazynowych, kontrolowanie stanu użytkowanych pojazdów, czy terminowość z jaką z magazynu wychodzą zamówienia.

 

Wózki do kompletacji poziomej 

2.jpg

Wózki do kompletacji zamówień podzielić można według różnych różnych kategorii. Jedną z nich jest wyznaczenie urządzeń, które lepiej radzą sobie w kompletowaniu zamówień poziomo oraz pionowo.


Jeśli chodzi o poziomą kompletację i składowanie to odbywają się one przede wszystkim w magazynach niskiego składowania. Ich obsługą zajmują się między innymi:

  • proste wózki transportowe bez napędu;
  • wózki paletowe ręczne;
  • wózki paletowe elektryczne (w tym prowadzone oraz z miejscem dla operatora).

 

Urządzenia do kompletacji pionowej

Kompletacja pionowa jest znacznie bardziej wymagająca niż pozioma. Głównie ze względu na dużą wysokość podnoszenia, rozmieszczenie ładunków na nawet kilkumetrowych regałach oraz konieczność ich sprawnej obsługi. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim urządzenia z zaawansowanym mechanicznym mechanizmem podnoszenia. Wśród tego typu urządzeń znaleźć można:

Jak można zauważyć wszystkie powyższe wózki do kompletacji zamówień zostały wyposażone w napęd elektryczny. Dlaczego? Przemieszczanie się w zamkniętych pomieszczeniach i budynkach byłoby problematyczne w przypadku wózków widłowych spalinowych, które podczas pracy emitują niezdrowe dla ludzi spaliny. Sprawny transport oraz większe bezpieczeństwo w magazynach zapewniają pojazdy z napędem elektrycznym. Choć warto zaznaczyć, iż na rynku coraz częściej pojawiają się także spalinowe wózki do do kompletacji, które wyposażone są dodatkowe, nowoczesne filtry spalin. Dzięki temu możliwe jest poruszanie się nimi w budynkach. 

3.jpg

Na co zwracać uwagę podczas wyboru wózka do magazynu?

Wózki do kompletacji zamówień powinny być uniwersalne, a jednocześnie jak najlepiej dopasowane. O co zadbać decydując się na konkretne urządzenia?

  1. Typ urządzenia - z pewnością pierwszą decyzją, którą należy podjąć będzie wybór konkretnego typu urządzenia. Warto dobrze przemyśleć tę kwestię, ponieważ będzie ona rzutowała na cały proces pracy urządzenia; to z jakimi zadaniami będzie sobie radziło, a z jakimi nie oraz jakie będzie miało zastosowanie. Wózek do kompletacji powinien być dopasowany do: charakteru składowanych ładunków i przestrzeni magazynowej, na jakiej przyjdzie mu się poruszać.
  2. Parametry wózka - wózki do kompletacji nawet jeśli należą do jednej kategorii urządzeń mogą znacznie różnić się między sobą. Warto zwrócić uwagę na takie wyznaczniki jak: wysokość podnoszenia ładunku czy maksymalny udźwig. Jeśli parametry te będą zbyt małe może okazać się, że wózek nie będzie w stanie poradzić sobie z pobraniem ładunków z najwyższych regałów lub z dużą wagą palet.
  3. Marka urządzenia - markowy wózek do kompletacji zamówień z uwagi na lepszą jakość wykonania i solidniejsze materiały jest trwalszy. Dzięki dobrej jakości częściom rzadziej ulega on awariom a elementy nie muszą być tak często wymieniane, ponieważ charakteryzuje je dłuższa żywotność.
  4. Gwarancja na zakup - im dłuższy okres gwarancji po zakupie urządzenia, tym lepiej. Oznacza to jednoznacznie, że producenci czy pośrednicy dbają o swoich klientów, oferując im wysokiej jakości sprawny sprzęt. Podnosi to nie tylko bezpieczeństwo pracy, ale jest również potwierdzeniem wytrzymałości z jaką został wykonany sprzęt.
  5. Umiejętności pracownika/operatora - jeżeli planujesz do magazynu zakup wózka do kompletacji zamówień, który należy do kategorii urządzeń transportu bliskiego (czyli posiada napęd mechaniczny), upewnij się, iż choćby jedna osoba pracująca w Twoim magazynie posiada uprawnienia operatora. Bez tego zakład pracy może zostać narażony na dotkliwe kary finansowe w przypadku kontroli przez Urząd Dozoru Technicznego.

Ponadto, ważne aby wybrane urządzenia odpowiadały na zapotrzebowanie magazynu, a w razie potrzeby sprawdzały się nie tylko podczas kompletacji zamówień, ale np. w trakcie odbierania towarów czy wydawania ładunków do dalszej drogi, podczas prac porządkowych i ogólnie w obsłudze towaru.

 

Podsumowanie

4.jpg

 

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku kompletacji towarów jest wybór dopasowanego do rodzaju magazynu wózka, który ułatwi obsługę towarów. W przypadku magazynów niskiego składowania mogą to być wózki ręczne lub mechaniczne prowadzone, natomiast dla obsługi magazynów wysokiego składowania lepiej wykorzystywać wózki widłowe elektryczne.

Odpowiednio dobrany wózek do kompletacji zamówień pozytywnie wpływa na proces gromadzenia towarów do wysyłki i sprawne działanie całego magazynu, dlatego warto zadbać o wydajne urządzenia, które pozytywnie wpłyną na przebieg wszystkich procesów magazynowych.

Autor:
LEMARPOL WÓZKI WIDŁOWE
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także